Home Këshilla të ndryshme Cilin duhet te pyesim per te humbur peshe?

Cilin duhet te pyesim per te humbur peshe?

Mjekun e ushqimeve, endokrinologun, dietologu; ju ndihmojne te zgjidhni specialistet qe do ju shoqerojne ne programin tyre te dobesimit.

Edhe pse me shume vullnet kaloni disa momente dyshimi ose me nje motivacion te ulet. Ne nje periudhe te pare mjeku juja mund te luaj nje rol te rendesishem : ai eshte aty per te pare rrezikun kardiovaskulare, prezencen e diabetit ose te kolesterolit , qe duhet te llogaritet perpara se te pergatitet.

Gjithashtu eshte vet mjeku qe mund te ju ndihmoj te shkoni tek nje specialiste dhe per t’iu pergjigjur pyetjeve tuaja.

Duhet te kuptoni se nese beni nje diete , nuk eshte vetem nje shtrengim qe behet ndaj ushqimeve gjate kohes, por eshte nje periudhe qe do te lidheni mbas mbipeshes . Si do qe te jete ku duhet te mesoni menyren tuaj e te ushqyerit. Per kte arsye duhet te keshilloheni me nje specialiste per t’ju dhene disa rregulla per te ndjekur.

Dietologu per te perbere nje menu te ekuilibruar
Dietologu ka marre nje formim shkencor mbi ushqimet por ai nuk eshte nje mjek : konsultat e tija nuk jane te rimbursuara..

Per ate qe ka humbur motivimin, qe heziton kur eshte ne pazar te marri dicka ose te kerkoj disa keshilla per te ushqyer mire .
Ai mund te ju ndihmoj duke ju pergjigjur pyetjeve tuaja te lidhuta me regjimin e perditshem ; keshilla kuzhine , disa ide te personalizuara per te konservuar ushqimet e preferuara , me ane te nje diete dobesimi.

Endokrinologu per te trajtuar shqetesimet hormonale
Specialiste te gjendrave endokrine, endokrinologu eshte ekspert shendoshjes te varura nga hormonet.
Per ato qe nuk dobesohen, qe duhet te bejne kujdes , qe shendoshen pa ndryshuar asgje ne ushqimin e tyre, femrat ne menopauze nen trajtimin hormonal shendoshen.
Ai mund te ju ndihmoj ne zbulimin nje hipotiroide. Ai mund te ju ndihmoj te modifikoni trajtimin hormonal ose antidepresif , gjithashtu dhe tiroideve.

Mjeku i ushqimeve per tu dobesuar vertet
Mjek specialist i ushqimve dhe endokrinologue, ai eshte me i kualifikuari per t’ju pergjigjur problemeve te mbipeshes.
Per ato qe tentojne te dobesoheni por pa rezutat, qe kane rifituar peshen e humbur , ose per ato qe vuajne nga obeziteti.
Ai mund te ju ndihmoje te gjeni nje formule te peshtatshme per rastin tuaj. Qe ne fillim ai mundohet te kuptoj peshen e pacientit duke germuar ne te kaluaren dhe ne jeten e tij te perditshme. Ju s’duihet te habiteni nga pyetjet e tija : pesha ne lindje, gjate femijerise … etj Ai i kerkon pacientit te pershkruaj zakonet e tija ushqimore ( ritmet e vakteve etj) , ne perfundim zbulon dhe korigjon zakonet e gabuara./ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...