Home Shëndetësi Cirroza e mëlçisë, rrezik për sulmin në tru

Cirroza e mëlçisë, rrezik për sulmin në tru

Hulumtimet e bëra në Amerikë tregojnë në rrezikun dyfish më të madh për sulm në kokë te personat me cirrozë të mëlçisë, bëjnë të ditur rezultate e publikuara në revistën shkencore ekspertët nga “Cornell University” kanë përdorur të dhënat e rreth 1,6 milion personave të moshës 66 vjeçe.

Të anketuarit ishin përcjellë për 6 vite, e cirroza e mëlçisë në masën më të madhe ndërlidhej me rrezikun për sulm hemorragjik në tru, transmeton gazeta Kosova Sot.

Sulmi hemorragjik në tru përbën rreth 13 për qind të të gjitha sulmeve në tru, i shkakton pëlcitja e enëve të gjakut në tru.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...