Home Shëndetësi Çka mund të thonë buzët për shëndetin tuaj

Çka mund të thonë buzët për shëndetin tuaj

Buzët tona janë fleksibile, lëvizin kur qeshim, mrrolemi, kur shqiptojmë fjalët apo përgatitemi për puthje.

Ato përbëhen nga shtresat më të holla të lëkurës, çka i bën të ndjeshme në prekje dhe ndjenja. Kjo gjë i bën buzët të lëndueshme ndaj tharjes, pëlcitjes dhe ndryshimeve të tjera në sipërfaqe. Dhe kohë pas kohe, ndryshimet në pamjen e buzëve mund të tregojnë se diçka nuk është ashtu si duhet në trupin tonë.

Këtë mund ta vërtetoni vetë duke u shikuar në pasqyrë. Por, nëse jeni të brengosur për atë që shihni, mos hezitoni të konsultoheni me mjekun, stomatologun apo dermatologun.

Nëse buzët tuaja janë të thata apo të pëlcitura

Zakonisht kjo do të thotë që keni qenë të ekspozuar ndaj erës, diellit apo ajrit të thatë. Apo ndoshta mund të bëhet fjalë për dehidrim.

Ka edhe disa mundësi të tjera për këto simptoma:

• Nëse jeni nervoz mund t’i kafshoni buzët dhe t’i bëni më të dhimbshme, të thata dhe të përflakura. Buza e poshtme kafshohet më shpesh se buza e sipërme;

• Buza e poshtme e thatë e cila është e kuqe apo e bardhë është shenjë e dëmtimit nga dielli çka mund të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës në të ardhmen.

Nëse vëreni ndryshime në skaje të buzëve

Cheilitis është një lloj i infeksionit kërpudhor, i cili më së shpeshti paraqitet te njerëzit me proteza. Cheilitis mund të jetë i dhimbshëm dhe të shkaktojë qoshe të pezmatuara apo të plasaritura të buzëve. Shmangni lëpirjen, fërkimin apo irritimin e asaj zone të ndjeshme që të ndalet infeksioni.

Infeksionet kërpudhore mund të shkaktojnë njolla të bardha në skajet apo qoshet e buzëve. Kur këto njolla fshihen, mund të bëhen të kuqe, të ndezura dhe të shkaktojnë dhimbje.

Nëse buzët tuaja duken të fryra apo të pezmatuara

Do ta kishit ditur po të kishit marrë goditje në gojë e cila ka shkaktuar ënjtje ose nëse në kohën e fundit keni injektuar kolagjen në buzë.

Por, ekzistojnë edhe shkaqet e tjera të mundshme:

Reagimet alergjike mund të jenë përgjegjëse për ënjtjen. Ushqimi, pijet, medikamentet, buzëkuqi dhe produktet e tjera kozmetike, madje dhe kafshimi i insekteve mund të shkaktojë ënjtje.

Nëse vëreni të thatë në buzë

I thati në buzë mund të jetë i përkohshëm apo kronik. Mund të shërohet lehtë apo të jetë arsye për t’u bërë merak:

Buzët e thata kronike mund të shkaktojnë dhimbje në skaje të buzëve. Shkaqet e dehidrimit përfshijnë buzët e thata dhe përdorimin e medikamenteve të caktuara.

Mukokelet mund të shfaqen në pjesën e brendshme të buzës së poshtme. Kjo është flluskë sikur ënjtja e cila mund të duket e kaltër. Mukokelet paraqiten kur gjëndra e pështymës është e bllokuar apo e lënduar dhe kjo zakonisht shkaktohet me traumë, siç është kafshimi i rastësishëm i buzëve.

Një burim evident i të thatit është virusi herpes simplex. Herpes simplex shkakton të thatin. Po ashtu mund të merrni edhe pezmatim të fytit apo bajameve. Ky virus shpërndahet me lehtësi, kështu që shmangni kontaktin direkt me buzë.

Në mënyrë të ngjashme, edhe sifilizi shpërndahet lehtë me kontaktin e afërt dhe mund të shkaktojë herpes të tillë si i thati.

I thati më së shpeshti është i kuq dhe nuk shkakton dhimbje.

Fibromi është fryrja e indit të butë dhe zakonisht është beninj.

Më së shpeshti fibromet janë ngjyrë rozë, të bardhë apo përkohësisht me ngjyrë të çelët, ndërsa nëse janë të ngacmuar mund të jenë të kuq apo me ngjyrë të kaltër.

Arsye e mundshme është kërcëllitja apo gërryerja e dhëmbëve, kafshimi i buzëve apo aparati i ashpër për dhëmbë. Nëse pini duhan apo alkool, fibromi mund të jetë shenjë e karcinomit oral. /Telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...