Home Këshilla të ndryshme Çokollata zbut kollën

Çokollata zbut kollën

Çokollata zbut kollënÇokollata, sidomos e zeza, nuk është vetëm ëmbëlsirë e preferuar, por edhe ilaç efikas kundër kollës, thonë ekspertët nga kolegji mbretëror në Londër.,transmeton gazeta Kosova Sot.

Mjeku Peter Barns shpjegon se përbërës të caktuar mund të zëvendësojnë shumë ilaçe dhe shurupe, e kështu edhe përmirësojnë cilësinë e jetës, sepse është vërtetuar se çokollata nxit sekretimin e hormoneve të lumturisë.

Më efikasi kundër kollës është përbërësi teobromina, pothuajse tri herë më e fuqishme se ilaçet që mjekët e përshkruajnë kundër kollës. Për dallim nga ilaçet sintetike, çokollata nuk shkakton efekte të dëmshme anëse në sistemin kardiovaskular dhe atë nervor.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...