Home Këshilla Seksuale Dashuria e vertete zvogelon dhimbjet

Dashuria e vertete zvogelon dhimbjet

Dashuria e vertete dhe e sinqerte mund te ndihmoje ne zvogelimin e dhimbjeve, tregojne studimet e reja. Ky pohim mund te ndihmoje qe te zbulohet se si veprojne emocionet ne pjese te ndryshme te trurit per te larguar ndjeshmerine e pakendshme.

“Nese jeni dikush qe per ndonje arsye e duroni dhimbjen dhe shkoni ne nje nderhyrje te dhimbshme operative, prania e personit te dashur ose vetem shikimi i fotografise, mund te zvogeloje dukshem kete ndjeshmeri te pakendshme”, thone autoret e studimit.

Ata kane analizuar 17 femra te ndryshme, te cilat kane qene ne lidhje afatgjate. Rezultatet kane treguar se ato kishin ndjere me pak dhimbje kur kishin shikuar fotografite e personave te dashur ose nese ai personi i kishte mbajtur per dore.

Studiuesit kane shfrytezuar rezonancen magnetike per te percjelle trurin e femrave, derisa ato i jane nenshtruar dhimbjes. Femrat qe kishin shikuar fotografite, kishin ndjere me pak dhimbje, ndersa kjo kishte qene e efektshme ne vecanti te ato femra qe kishin pasur lidhje afatgjate dhe te qendrueshme.

“Kjo tregon se sa ndikim te madh mund te kete personi i dashur te ne”, kane perfunduar autoret e studimit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...