Home Këshilla të ndryshme Del i sukseshem transplanti i pare i nje bronke-je

Del i sukseshem transplanti i pare i nje bronke-je

Nje pacient i prekur nga nje tumor ne mushkeri, eshte operuar nga nje ekip francez.

Sot eshte 78 vjec dhe gezon nje shendet te mire, por ai eshte vecse nje i mbijetuar nga nje tumor qe i kishte prekur mushkerine.

Ne tetor te viti 2009, 78 vjecari eshte operua,r dhe ne te eshte kryer per here te pare transplanti i bronkes dhe zevendesimi i saj me nje artificiale, duke shmangur keshtu heqjen e mushkerise.

Nderhyrja operacionale eshte kryer nga nje ekip france nen drejtimin e Emmanuel Martinod ne spitalin Avicenne di Bobigny, prane Parisit. Detajet e operacionit jane bere te ditura edhe ne revisten “Annals of Thoracic Surgery” dhe arsyeja e ketij botimi te vonuar lidhet me nevojen per konfirmimine rezultateve te nderhyrjes./ ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Çfarë ndodh nëse konsumoni cigare kur ushqeni fëmijën me gji?

Qumështi i gjirit e ndihmon fëmijën të fitojë imunitet dhe të luftojë sëmundje nga më të ndryshmet. Nëse një fëmijë konsumon qumësht ai është në gjendje që të mposhtë edhe tymin e duhanit. Shumë studime kanë treguar se një fëmijë që ushqehet me gji është më i fortë dhe shanset për t’u prekur nga sëmundjet janë më të pakta. Por...