Home Këshilla të ndryshme Depresioni vdekjeprurës sikurse mbipesha

Depresioni vdekjeprurës sikurse mbipesha

Depresioni vdekjeprurës sikurse mbipeshaEkspertët nga universiteti në Munih kanë bërë një hulumtim për 10 vite rresht dhe është vërtetuar se depresioni shkakton 15 për qind të sëmundjeve të zemrës.

Mbipesha shkakton 21 për qind të sëmundjeve të zemrës, e shtypja e lartë 8,4 për qind. Shkencëtarët theksojnë se ky hulumtim ka domethënie vitale, sepse nga depresioni vuajnë 350 milionë njerëz.

Është pyetje se cila është lidhja midis depresionit dhe faktorëve të tjerë si tymi i duhanit, niveli i lartë i kolesterolit, mbipesha dhe hipertensioni,transmeton gazeta Kosova Sot.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...