Home Këshilla të ndryshme Deti zbut simptomat e astmës

Deti zbut simptomat e astmës

Uji i detit ju shkon për shtati njerëzve të shëndetshëm, por edhe atyre që janë të sëmurë. Pos se liron nga stresi, po ashtu përmirëson punën e mushkërive, zbut artritin, pakëson inflamacionet dhe shëron sëmundjet e lëkurës.

Uji i detit është i pasur me mineralet si magnez, kalcium, kalium dhe jod, prandaj thithja e avullit të detit përmirëson rrugët e frymëmarrjes dhe bronket.

Prandaj, edhe thuhet se në det “më lehtë merret frymë”. Ajri në afërsinë e detit është i mbushur me jone, që lehtëson frymë- marrjen dhe ndikon mirë te personat që vuajnë nga astma.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...