Home Këshilla të ndryshme Dhëmbët mund t’i zbardhni edhe pa shkuar te dentisti!

Dhëmbët mund t’i zbardhni edhe pa shkuar te dentisti!

Nëse dëshironi që të keni dhëmbë shumë të bardhë nuk e keni me patjetër që këtë proces ta kryeni te dentisti.

Ka disa mënyra më të thjeshta dhe natyrale të cilat ndikojnë që dhëmbët tuaj të marrin ngjyrë të bardhë.

Lëvoret e frutave

Nëse jeni konsumues i rregullt i pemëve kjo është një veti shumë e mirë, por akoma ma të mira se frutat janë lëkurat e tyre. Nëse i fërkoni dhëmbët me lëkurën e bananeve apo të portokallit rregullisht, do të vëreni efektin zbardhues të tyre.

Ti fërkoni me vaj ulliri

Nëse i fërkoni dhëmbët me vaj ulliri para se të hani ushqim, kjo do të ketë efekt në ngjyrën e tyre. Duhet t’i masazhoni dhëmbët, e më pas t’i lani me ujë.

Sodë bikarboni (sodë buke)

Nëse përzieni sodën e bukës me peroksid hidrogjeni e t’i lani dhëmbët për cdo ditë, kjo mund të ketë rezultate të mahnitshme në dhëmbët tuaj. Ata do të jenë më të shndritshëm dhe më të bardhë.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...