Home Këshilla të ndryshme Dielli është aleat i sistemit imunitar

Dielli është aleat i sistemit imunitar

Sipas disa perfundimeve te   nxjerra nga  nje studim i dokumentuar ne revisten “Nature Immunology”.Dielli eshte nje aleat i mire i sistemit tone imunitar.

Vitamina D mund te kontribuoje te mbroje organizmin nga semundjet.

Studiuesit e Univeristetit te Kopenhagenit kane vene ne dukje se si nepermjet vitamines D, e cila prodhohet kryesisht nepermjet ekspozimit ne diell, aktivizohen rruazat e bardha, aleatet me te mire ne luften kunder infeksioneve.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...