Dieta me kos, ju ndihmon të humbisni 3 kg për pesë ditë

Dieta me kos është një dietë e shpejtë me një ushqim që mund t’ju bëjë të humbni deri në 3 kg në 5 ditë dhe mund të përsëritet një herë në muaj (kur është e nevojshme). Ky regjim bazohet ushqime me pak kalori.

Kjo dietë është e përshtatshme për të rriturit në gjendje të mirë fizike, të cilët dëshirojnë të pastrohen dhe të humbin peshë sidomos në verë, por jo vetëm. Kosi është i pasur me proteina, kalcium dhe fermentues laktik që mund të ribalancojnë florën e zorrëve. Kundërindikimet janë vetëm intolerancë ndaj produkteve të qumështit dhe faktit se është një dietë që nuk duhet të zgjatet me kalimin e kohës.

Menyja e ushqimeve që duhet të konsumoni kur ndiqni dietën me kos:

E hënë

Mëngjesi: 1 gotë uji esëll + 1 filxhan çaj pa sheqer + 300 g kos me pak yndyrë.

Dreka: Pure perimesh pa bishtajore + 300g kos me pak yndyrë.

Pasditja: Një filxhan çaj pa sheqer + 300g kos me pak yndyrë + sallatë frutash

Darka: Supë me perime + 300g kos me pak yndyrë.

E martë

Mëngjesi: 1 gota uji esëll + 1 filxhan çaj pa sheqer + 300g kos me pak yndyrë + pure me mollë të ziera.

Dreka: 80 gram patate të ziera + 300 gr kos me pak yndyrë.

Pasditja: Një filxhan çaj pa sheqer + 300 g kos me pak yndyrë + sallatë frutash.

Darka: Perime me avull + 300 g kos me pak yndyrë.

E mërkurë

Mëngjesi: 1 gotë uji esëll + 1 filxhan çaj pa sheqer + 300 g kos + 2 biskota integrale.

Dreka: supë me perime + 300 gr kos me pak yndyrë.

Pasditja: Një filxhan çaj + 300 g kos me pak yndyrë + sallatë frutash.

Darka: Sallatë jeshile + lakër e kuqe sipas dëshirës + 3 kumbulla të thara.

E enjte

Mëngjesi: 1 gotë uji esëll + 1 filxhan çaj + 3 biskota integrale + 300gr kos pa sheqer.

Dreka: Sallatë jeshile me 60g fasule + 300g kos me pak yndyrë

Pasditja: Një filxhan çaj pa sheqer + 300g kos + sallatë frutash.

Darka: Supë me perime + 300g kos me pak yndyrë.

E premte

Mëngjesi: 1 gotë ujë esëll + 1 filxhan çaj pa sheqer + 300 g kos + pure me mollë të ziera pa sheqer.

Dreka: Pure perimesh + 300 g kos me pak yndyrë + fruta të përziera.

Pasditja: Një filxhan çaj pa sheqer + 300 g kos me pak yndyrë + sallatë frutash

Darka: 150gr peshk i pjekur në skarë ose i gatuar në avull + sallatë me perime të përziera + 1 panine integrale + lëng portokalli pa sheqer.

Nëse ndjeni nevojën (gjatë ditës) si një meze të lehtë shtesë ju mund të hani selino të papërpunuar, karota ose kopër.