Home Këshilla të ndryshme Dieta me kungulleshka

Dieta me kungulleshka

Dieta me kungulleshkaDieta me kungulleshka është shumë e njohur dhe e preferuar nga shumë të famshëm, sikur p.sh. Alain Delon, Sophia Loren, etj.

Kungulleshkat janë perime të shijshme dhe të dobishme, sidomos për traktin gastrointestinal, kundër anemisë, sëmundjeve kardiovaskulare, hipertensionit, mbipeshës, transmeton gazeta Kosova Sot.

Përpos kungulleshkave mund të përdorni edhe pemë tjera, sikur që janë mollët, mandarina, kumbullat, kivi, etj. Mund të konsumoni edhe proteina (mish dhe peshk).

Kafjalli:

– kungulleshka të ziera (250 g) me perime (150 gr), 1 filxhan çaj të gjelbër.

Zamra:

– 1 mollë, 1 gotë lëng portokalli, apo uji

Dreka:

– 1 kungulleshkë (300 g), një copë mish të zier (200 g), 1 kivi apo disa kumbulla dhe 1 filxhan çaj të gjelbër.

Zamra:

– 1 kungulleshkë e pjekur (250 g), sallata me lakër dhe karotë (250 g), 1 gotë lëng molle

Darka:

– 100 g kumbullash të thara, apo 2-3 kumbulla të freskëta, 1 gotë lëng molle, apo çaj të gjelbër.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...