Dieta me vezë

Dieta me vezëDieta me vezë për humbje në peshë është dietë me pak kalori, që për qëllim ka humbjen e kilogramëve tepricë.

Por, nuk është dietë që duhet aplikuar për një periudhë të gjatë kohore, sepse trupi ka nevojë për kalori dhe energji, e mungesa e tyre shkakton dëmtime në trup Plani i dietës për një javë,transmeton gazeta Kosova Sot.

DITA E PARË:

Kafjalli: 2 portokaj, 2 vezë të ziera dhe 1 gotë qumësht me pak yndyrë. Dreka: 1 gotë jogurt, 140 gramë pulë e zier pa lëkurë. Darka: 140 gramë pulë e zier pa lëkurë, 1 vezë të zier dhe 1 portokall

DITA E DYTË

: Kafjalli: 2 vezë të ziera dhe lëngun e 1 limoni. Dreka: 140 gramë peshk i pjekur dhe 1 grejpefrut. Darka: 3 vezë të ziera.

DITA E TRETË:

Kafjalli: 2vezë të ziera, lëngun e shtrydhur nga 1 limon në 1 gotë ujë të vakët. Dreka: 140 gramë mish gjedhi të zier dhe 1 grejpfrut. Darka: 3 vezë të ziera.

DITA E KATËRT:

Kafjalli: 3 vezë të fërguara me shparguj, kopër dhe qepë. Dreka – 140 gramë pulë të zier me sallatë. Darka- 1 vezë të zier, 2 portokall

DITA E PESTË:

Kafjalli – 2 karota, 2 vezë të ziera, 1 lugë krem të thartë. Dreka: 2 karota dhe 1 gotë lëng portokalli. Darka: 1 vezë të fërguar dhe 140 gramë peshk të zier

DITA E GJASHTË:

Kafjalli: 140 gramë jogurt me pak yndyrë dhe lëngun e shtrydhur nga 1 limon ose portokall. Dreka – 2 vezë të ziera, 2 grejpfruta. Darka – 1 gotë ujë

DITA E SHTATË:

Kafjalli: 2 vezë të ziera dhe 1/2 e grejpfrutit Dreka: 1 portokall dhe 140 gramë mish gjedhi. Darka: 1 gotë ujë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...