Dieta me vezë

Dieta me vezëEkzistojnë disa lloje të versioneve të dietës me vezë të ziera. Për ta shmangur monotoninë, që është arsye e shpeshtë për dështim të dietave, mund të shtoni edhe disa ushqime.

Pos vezëve sugjerohen edhe mish pule, gjeldeti, perime me pak karbohidrate, çaj të bimëve, pa sheqer, si dhe ujë. Për tre muaj, nëse i përmbaheni këtij regjimi, mund të humbni deri në 30 kilogramë.

Shembull i planit të dietës:

Kafjalli:

-2 vezë të ziera dhe 1/2 grejpfrut

Dreka:

-Mish pule të pjekur, pa lëkurë dhe sallatë të gjelbër

Darka:

-Omëletë nga 2 vezë me spinaq dhe domate.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...