Dieta Mima, agjëroni pesë ditë në muaj dhe fitoni një bark të sheshtë!

Kjo është një dietë që imiton agjërimin, por nuk heq dorë nga kënaqësia e ngrënies: kjo është ajo që ju duhet të dini në lidhje me dietën e agjërimit të Mimës, e cila zgjat vetëm pesë ditë në muaj.

Ajo quhet Mima e shpejtë dhe është një nga pak (në fakt, shumë pak) dietat e mbi të cilat komuniteti shkencor ka shprehur pëlqimin e tij të plotë, në mënyrë që krijuesi i tij, Valter Longo, jo vetëm që ka marrë çmime ndërkombëtare, por ai u përfshi gjithashtu në listën e 50 figurave më me influencë të vitit 2018-të të përpiluar nga revista “Time”

Kjo është një dietë mjaft të ngushtë, që duhet të ndiqet nën një mbikëqyrje mjekësore, e cila lejon jo vetëm për të humbur shumë peshë, por edhe forcimin e sistemit imunitar, për të parandaluar plakjen e qelizave, për të përmirësuar pamjen e lëkurës dhe uljen e faktorët e rrezikut të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Por, çfarë e bën agjërimin e Mimës një model që eksportohet në të gjithë botën? Dhe a është e vërtetë se ata që e ndjekin duhet të ndalojnë së ngrëni? Ja gjithçka që duhet të dini!

Çfarë qëndron pas agjërimit të Mimës

Kjo dietë, e cila duhet të ndiqet për 5 ditë në muaj çdo 90 ditë, imiton agjërimin, por nuk heq kënaqësinë e uljes në tryezë: pak, por ju ende mund të hani! Gjëja e rëndësishme është se gjatë kësaj kohe vetëm perimet konsumohen, duke reduktuar marrjen e proteinave dhe duke hequr tërësisht sheqernat.

Ushqimi, pra, siguron bollëk të madh të perimeve të gatuara dhe të papërpunuara, me një lugë çaji vaj ulliri ekstra të virgjër të shtuar para: brokoli, lakra, fasule, domate, kunguj, kërpudha, spinaq, marule, etj.

Si është e artikuluar si dietë

Ditën e parë ju duhet të merrni pak më shumë se 1000 kalori. Fillon me mëngjesin, gjatë të cilit mund të konsumoni çaj jeshil, të pasur me antioksidantë, që janë aleatë të mirëqenies intestinale. Në drekë dhe darkë ju duhet të shtoni perime të dhëna nga dieta, ndoshta në formën e supave, të ngrohta ose të ftohta supave të ngrohta. Mund të hani 3 ose 4 pjata.

Për të furnizuar nevojat e duhura të proteinave, ne mendojmë për fruta të thata, të cilat nuk duhet të tejkalojnë 20 gramë në total. Prej ditës së dytë deri ditën e pestë, kaloritë kalojnë në 800, pavarësisht modelit mbetet pothuajse i pandryshuar.

Kush mund ta bëjë këtë dhe kush nuk e bën

Mima-agjërimi është ideale për ata që duan të humbin peshë dhe të heqin qafe yndyrën e barkut, duke përqendruar përpjekjet dhe sakrificat në disa ditë në muaj. Natyrisht që nutriticionistët vlerësojnë kushtet shëndetësore dhe në mungesë të patologjive shoqëruese ose kundërindikacioneve të tjera të veçanta, mund të japin miratimin e tyre.

Ata që vuajnë nga diabeti ose hipertensioni, kanë sëmundje kronike ose presin një fëmijë, për shembull, nuk mund ta ndërmarrin këtë dietë, këshillon Class. Përfundimisht, nuk është i përshtatshëm për atletët që praktikojnë aktivitete konkurruese, sepse gjatë garave ata mund të ndjehen veçanërisht të lodhur dhe pa energji, duke kompromentuar rezultatin e performancës.

Cilat janë pikat e forta?

Para së gjithash, duke hequr plotësisht sheqernat për 5 ditë në muaj, trupi detyrohet të djegë dhjamin, në mënyrë që të mos ketë një rënie në energji dhe të mbijetojë. Gjatë këtij procesi trupat ketone futen në gjak, pra substancat që na lejojnë të qëndrojmë në lëvizje dhe të mos ndiejmë ndjenjën e urisë. Në këtë mënyrë, edhe në qoftë se në këtë periudhë kohore është ngrënë pak, nuk ka kurrë tundim për të konsumuar gjëra shtesë.

Ulja e proteinave, ende siguron mbrojtjen maksimale për indet dhe muskujt që ushqehen me to. Gjithashtu, ulja e sasisë së këtyre makronutrientëve lejon të ngadalësojë procesin e plakjes.

Pak, e dinë se sa më shumë proteina të konsumohen aq më shumë vihen në punë hormonet e rritjes që prodhon trupi. Substanca e fundit është thelbësore në moshën e zhvillimit, por në të rriturit, nëse paraqitet e tepërt, mund të jetë e dëmshme, sepse favorizon degjenerimin qelizor. Gjatë dietës Mima, fibrat dhe antioksidantët, në sajë të bollëkut të bimëve, të cilat nga njëra anë mbrojnë dhe rregullojnë zorrët dhe në aktin tjetër lëkurën, ju bën të ndiheni të freskët, të rinj dhe rrezatues.

Ka pak veta kundër saj

Ata që ndjekin këtë dietë duhet të marrin parasysh se në 5 ditët e kufizimit ushqimor është e mundur të ndiheni të lodhur! Në fund të fundit, trupi nuk është përdorur për të agjëruar. Ju mund të ndjeni edhe pak dhimbje koke, por kalon!