Home Këshilla të ndryshme Dieta , për 72 orë i humbni disa kilogramë dhe e pastroni...

Dieta , për 72 orë i humbni disa kilogramë dhe e pastroni organizmin

dietaNë vijim ju paraqesim menynë treditësh, e cila ju mundëson ta përmirësoni shëndetin.

DITA E PARË: Kafjalli: Një gotë qull me fruta mali dhe fara, ose 3 vezë,transmeton gazeta Kosova Sot.

Zamra: Një enë me fruta me lëvozhgë të fortë.

Dreka: Mish të bardhë të pulës me perime të ziera (kungull, panxhar, karotë, pashkanat, borani dhe badem të pjekur)

Darka: Peshk të pjekur, një gotë me borania të ziera ose një pjesë salmoni me brokoli dhe kërpudha.

DITA E DYTË: Kafjalli: Bollgur me fruta mali dhe fara ose badem me spinaq të zier. Zamra: Një enë me fruta me lëvozhgë të fortë

. Dreka: Kungulleshkë në skarë, spec i kuq me salcë nga limoni, uthull dhe sherbelë apo lakër të copëtuar me karotë të grirë, vaj ulliri, limon dhe majdanoz. Darka: Perime në avull ose borania të ziera me lakër jeshile të pjekur.

DITA E TRETË:

Kafjalli: Bollgur me fruta mali, fara ose badem, ose 3 vezë të fërguara me lakër jeshile të skuqur, dhe arra. Zamra: Një enë me lëvozhgë me fruta të fortë.

Dreka: Mish pule të pjekur me rozmarinë, sherbelë dhe limon ose pulë e pjekur me qepë, sherbelë me ullinj të zinj.

Darka: Kërpudha me supë nga hudhra, selino, qepë, sherbelë, karotë dhe dafinë me oriz integral dhe salcë nga kërpudhat, borziloku dhe domatet.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Sëmundjet e zemrës, kanceri – të ndërlidhura me konsumimin e ushqimeve të përpunuara

Këto ushqime përfshijnë: patate të skuqura, bukë të bardhë, ushqime të gatshme, salçiqet, drithërat me sheqer dhe pijet me gaz – në thelb çdo produkt që përfshin një procedurë industriale. Ngrënja e shumtë e hamburgerëve, picave, biskotave dhe e ëmbëlsirave, po del të jetë e rrezikshme për shëndetin. Një studim i rreth 45.000 njerëzve të moshës së mesme gjeti se vdekjet...