Home Këshilla të ndryshme Dieta që shkrin gjashtë kilogramë për 14 ditë!

Dieta që shkrin gjashtë kilogramë për 14 ditë!

Kjo dietë është zgjidhja e duhur për personat që duan të ushqehen shëndetshëm, ta pastrojnë organizmin dhe të humbin kilogramët shtesë.

Dieta fillon ditën e hënë, kur lejohet të konsumohen vetëm 600 kalori, e ditëve tjera – deri të shtunën – ushqimet përzgjidhen me kujdes. E shtuna është dita kur lejohet të konsumoni çfarë të doni.

E hëna e parë

Kafjalli: 2 jogurtë pa yndyrë

Zamra: 1 gotë lëng grejpi (pa sheqer)

Dreka: 150 g sallatë të përzier dhe 120 g patate të fërguara

Zamra: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

Darka: 200 g pemë të freskëta sezonale

Pas darkës: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

E hëna e dytë

Kafjalli: jogurt pa yndyrë me mollë të ndarë në copa.

Zamra: 1 gotë lëng nga perimet

Dreka: 150 g sallatë të gjelbër të përzier dhe 40 g bukë integrale

Zamra: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

Darka: supë perimesh

Pas darkës: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë.

E hëna e tretë

Kafjalli: 1 mollë dhe 1 dardhë

Zamra: 1 gotë lëng domatesh

Dreka: 30 g oriz të fërguar dhe 150 g perime të ziera

Zamra: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

Darka: 250 g perime të freskëta

Pas darkës: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë.

E hëna e katërt

Kafjalli: jogurt pa yndyrë me gjysmë banane të copëtuar

Zamra: 1 gotë lëng molle pa sheqer

Dreka: 150 g fasule të zier dhe 150 g sallatë të gjelbër të përzier.

Zamra: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

Darka: 70 g pemë të thata

Pas darkës: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë.

E hëna e pestë

Kafjalli: 2 jogurtë pa yndyrë

Zamra: 1 gotë lëng perimesh

Dreka: 100 g sallatë të gjelbër dhe 40 g bukë integrale

Zamra: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë

Darka: 2 dl supe perimesh dhe 140 g karota të ziera në supë me pak djathë

Pas darkës: 1 gotë çaj me 1 lugë mjaltë .

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...