Home Shëndetësi Dieta me vezë të ziera: Hiqni 11 kilogramë për dy javë

Dieta me vezë të ziera: Hiqni 11 kilogramë për dy javë

1Nëse dëshironi të arrini rezultate të shpejta sa i përket humbjes së peshës, atëherë dieta me vezë të ziera është më idealja. Në këtë dietë përfshihen vezët, një numër i madh i perimeve dhe frutave citrike etj.

Kjo dietë do t’ju ndihmojë në përmirësimin e metabolizmin dhe djegies së yndyrës pa e pasur ndjenjën e bezdisshme të të uriturit, transmeton “Telegrafi”.

Rregullat e kësaj diete janë shumë të thjeshta. Si në çdo dietë tjetër, nuk lejohet të hani “mbeturina”, siç janë: hamburgerët, gjërat e ëmbla, pijet freskuese etj. Është e nevojshme të kufizohet konsumimi i sheqerit dhe kripës, si dhe të shmanget tërësisht konsumimi i alkoolit.

Kjo është menyja juaj për dy javët e ardhshme. Shijojeni!

Java e parë:

E hënë:

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Një frut dhe dy rriska bukë me miell të pasitur

Darkë: Pulë e gatuar dhe sallatë e madhe

E martë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë e gatuar dhe sallatë e gjelbër

Darkë: Dy vezë, sallatë e perimeve dhe një portokall

E mërkurë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Djathë me pak yndyrë, një domate dhe një rriskë bukë me miell të pasitur

Darkë: Pulë e gatuar dhe sallatë e madhe

E enjte

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Vetëm fruta

Darkë: Pulë të zier dhe sallatë të madhe

E premte

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Dy vezë dhe perime të ziera

Darkë: Peshk të përgatitur në skarë dhe sallatë të madhe

E shtunë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Fruta

Darkë: Pulë e zier dhe sallatë e madhe

E diel

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë me perime të ziera dhe sallatë domatesh

Darkë: Perime të ziera

Java e dytë:

E hënë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë me sallatë të madhe

Darkë: Dy vezë, sallatë dhe një portokall

E martë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Dy vezë dhe perime të ziera

Darkë: Peshk të përgatitur në skarë dhe sallatë të madhe

E mërkurë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë e gatuar dhe sallatë e madhe

Darkë: Dy vezë, sallatë perimesh dhe një portokall

E enjte

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Dy vezë, djathë me pak yndyrë dhe perime të ziera

Darkë: Pulë e zier dhe sallatë e madhe

E premte

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Sallatë tuna

Darkë: Dy vezë dhe sallatë e madhe

E shtunë

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë e gatuar dhe sallatë e madhe

Darkë: Fruta

E diel

Mëngjes: Dy vezë të ziera dhe një frutë citrike

Drekë: Pulë e zier dhe perime të ziera

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...