Home Ushqim Dietë verore

Dietë verore

Dietë veroreShikoni një dietë të lehtë dhe të përshtatshme për sezonin veror që do t’iu mundësojë të humbni peshën e tepërt, pa u munduar.

Ky regjim duhet mbajtur 6 ditë, ndërsa ditën e shtatë ju mund të hani çdo gjë që ju dëshironi, pa e tepruar. Megjithatë, konsultohuni me mjekun tuaj para së të mbani dietën.

Mëngjesi i përditshëm

1 filxhan kafe ose çaj me sheqer

3 galeta me 1 lugë gjelle djathë të skremuar ose

një frut me kos të skremuar

Midis vakteve:

1 filxhan kafe apo çaj dhe dy galeta ose lëng frutash

E hënë

Dreka:

1 kuti ton me sallatë me domate, limon dhe vaj ulliri.

2 gjysma pjeshke me shurup dietik

Darka:

1 filxhan oriz me perime zgare

sallatë frutash

E martë

Dreka:

1/2 gjoks pule i pjekur në skarë me sallatë marulesh, selino dhe radhiqe( i hidhni sipër uthull balsamike dhe vaj ulliri)

1 tas me sallatë frutash me kivi dhe luleshtrydhe

Darka:

1 racion sallate me perime, panxhar dhe domate

2 kumbulla

E mërkurë

Dreka:

Peshk i pjekur me karota, selino, arra, vaj ulliri dhe limon

1 pjeshkë dhe lëng portokalli

Darka:

1 porcion i vogël me makarona me salcë domatesh dhe marule

kos me 0% yndyrë me fruta

E enjte

Dreka:

Omëletë me spinaq (2 vezë) me 1/2 domate

1 lëng frutash

Darka:

2 domate të mbushura me ton, majonezë dietë dhe oriz kaf

1 dardhë

E premte

Dreka:

1 porcion me perime të ziera, të cilave iu shtoni vaj ulliri dhe lëng limoni

1 filxhan me luleshtrydhe

Darka:

1 sanduiç i bërë në shtëpi me pure kungulli dhe marule

1 banane e vogël

E shtunë

Dreka:

Sallatë pule (radhiqe, marule, domate, 1 gjoks pule i prerë në copa, i shoqëruar me uthull balsamike dhe vaj ulliri)

1 frut i freskët

Darka:

Peshk i pjekur në skarë, sallatë e përzier me perime

Sallatë frutash të freskëta

Për të pirë: 2 litra ujë mineral pa gaz në ditë, soda dietë apo lëngje të tjera pa përmbajtje sheqeri.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...