Home Këshilla të ndryshme Dilema e një jete: Të hamë apo jo banane në mëngjes? Jepet...

Dilema e një jete: Të hamë apo jo banane në mëngjes? Jepet përgjigja 1 milionëshe!

Ka qenë gjithmonë dilemë konsumimi ose jo i bananes në mëngjes.

Ky frut është i njohur për vlerat ushqyese që i mundëson trupit të njeriut, por dietologët këshillojnë të mos konsumohet në mëngjes sidomos me stomakun bosh.

Nëse konsumoni banane në mëngjes do të merrni energji në momentet e para dhe më pas do të bini në një gjendje gjumi dhe lodhjeje.

Banania ka në përbërje rreth 25% sheqer dhe mund të sjellë probleme në aparatin tretës, pasi kjo sasi sheqeri prish nivelin e insulinës.

Koha më e mirë për të ngrënë banane është 45 minuta pas ushtrimeve fizike. Kjo sepse muskujt duhet të plotësohen me yndyrën që kanë djegur.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...