Home Shëndetësi Disa ilaçe për problemet e tretjes

Disa ilaçe për problemet e tretjes

Disa ilaçi për problemet e tretjesSipas disa burimeve mendohet se ilaçi më i mirë në rastin e problemeve të tretjes është marrja e një luge të vogël nga uthulla e mollës, e vendos në një gotë ujë dhe me një lugë mjalt. Ky ilaç forcon stomakun, hap oreksin dhe heq problemet e tretjes në mënyrë të përgjithshme.

Gjithashtu mendohet se edhe çaji i kamomilit ndimon ne tretje,duke e përgatitur në këtë mënyrë: një lugë gjelle kamomil e shton në një gotë ujë të vluar më parë dhe e mbulon për 15 minuta, pastaj e filtron dhe e pi në mëngjes esëll. Kjo ndihmon në shërimin e gastritit.

Një këshillë për të sëmurët me probleme të tretjes që të hanë sa më pak ushqim dhe t’i japin përparësi ushqimeve të lënghsme.

Sipas disa studimeve shkaku kryesor për problemet e tretjes është ngrënia e tepert,pangopësi dhe grykësi, prandaj ruajuni kësaj.Ju këshillojmë të mos hani menjhëherë para gjumit, të mos hani shumë qepë, lakër, erëza dhe piper.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

5 rregullat e një mëngjesi ideal

Një mëngjes i lehtë e i shijshëm, shoqëruar me një kafe, është nisja më e mirë dhe më e këshillueshme për ditën. Shpeshherë studime të ndryshme kanë këshilluar të konsumojmë mëngjes patjetër, duke u shprehur se është vakti më i rëndësishëm i ditës. Mos e humb kurrë mëngjesin Nuk duhet ta shmangësh asnjëherë konsumimin e mëngjesit. Disa persona nuk konsumojnë mëngjes...