Home Këshilla të ndryshme Disa keshilla te shkurtera mbi shendetin

Disa keshilla te shkurtera mbi shendetin

Kujdes nga paracetamoli.

Shume tableta qe disa i gelltisin me shumice kunder kokedhembjeve, per qetesimin e dhembjes se dhembit dhe dhembjeve tjera, permbajne paracetamol.

Ky analgjetik, mjaft mire e zavendeson aspirinen dhe eshte i pershtatshem per personat qe kane te thate ne lukth dhe per ata te te cilet here pas here paraqitet gjakredhja ne lukth.

Por kujdes ! Paracetamoli demton veshkat. Keshtu, ata qe e shfrytezojne kane mundesi tri here me shume te semuren nga veshkat se ata qe nuk e perdorin barera qe nuk kane paracetamol.

Jogurti.
Me sukses mund te evitoje barkqitjen tek femijet. Bakteret “mike” te jogurtit dhe prodhimeve te tjera qumshtore mund te pakesojne numrin e viruseve.

Rrahjet e shpeshta te zemres.
Keni kujdes pas pirjes se disa kafeve me radhe ndjeni rrahje te shpeshta te zemres, eshte mire qe te kontrollohet melqia. Ne rastet kur keni probleme me funksionimin e melqise, kofeini i kafese grumbullohet ne gjak dhe keshtu fillojne te rrahurat e shpeshta te zemres.

Mungesa e vitamines A. Mungesa e vitamines A shkakton shkurtpamesi dhe verbimin e nates. Andaj, pos te tjerash hani majdanoz te fresket i cili eshte i pasur me vitaminen A, por permban edhe kalcium te nevojshem per elasticitetin e muskulatures se syve. Gjysem filxhani majdanoz ploteson nevojen ditore te organizmit me vitamine A.

Lendimet. Plaget e ndotura lani me uje te ftohte e pastaj dezinfektoni me jod dhe etil-alkool. Gerithjet e vogla mos i lidhni. Ato me mire sherohen ne ajer. Plaget pakez me te medha dhe ato qe ndeshen me rroba mbuloni me faster ose me fashe.Nderoni chdo 24 ore.

Flasterin do ta shkapni me lehte nga plaga nese kendet e tij me pare i keni lyer me benzine per heqjen e njollave. Per plage te renda duhet drejtuar mjekut. Nese vaksina e fundit kunder tetanusit eshte dhene para 5 vjeteve ajo duhet perseritur.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...