Home Këshilla për Prindër Disa nga shenja që fëmija juaj ka alergji

Disa nga shenja që fëmija juaj ka alergji

Disa nga shenja që fëmija juaj ka alergji Për shkak se simptomat e alergjive të  hundës ngjajnë shumë me  simptomat e  të ftohtit, hundë që  kullojnë , sy të përlotur, kollë, kongjestion i hundës, teshtitje…mund të jetë e vështirë për të të treguar dallimin. Ja  disa shenja të  alergjive.

Çfarë quhet alergji?

Alergjia  është një reagim imun ndaj  një substance në mjedis  të quajtur alergjen.Kur një fëmijë me alergji bie në kontakt me një alergjen – ose duke prekur atë, ose  frymëmarrë ngrënë  apo  injektuar ,  trupi gabimisht e sheh atë si një pushtues të rrezikshëm  dhe çliron  histamina  dhe kimikate të tjera për ta luftuar.Këto kimikate  irritojnë trupit dhe shkaktojnë simptoma të tilla si; kullim hundësh, teshtitje, kruajtje  dhe kollitje. Simptomat mund të jenë të lehta ose më të rënda, me ndërprerje (sezonale, për shembull), apo në vazhdim për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj alergjenit.

Në disa raste, një alergjen mund të shkaktojë një reaksion të rëndë, të quajtur shok anafilaktik. Kjo është një urgjencë mjekësore,  duke qenë se simptomat – si  frymëmarrje e  vështirë dhe ënjtje –mund  të jenë kërcënuese.

Cilët janë shembuj të alergjenëve?

Alergjenë të  mundshëm  përfshijnë ushqim, barna, insekte, pezmatim të kafshëve, merimanga,  pluhur, myk dhe polen. Alergjenët  mund të shkaktojnë simptoma të frymëmarrjes, si  alergji nazale apo rinitit alergjik, simptomat e lëkurës si ekzemë, ose probleme të zorrëve  nga alergjitë ushqimore, për shembull.

Të vegjlit nuk ka të ngjarë që të kenë ethe të sanës. Alergjitë sezonale ndaj  gjërave të tilla si polen dhe bar zakonisht nuk e nxjerrin  kokën e tyre të shëmtuar (dhe të mbushur) derisa fëmija është rreth 3 deri në 4 vjeç. Kjo për shkak se ekspozimi ndaj çdo lloji të polenit është për vetëm disa javë, çdo vit.

Simptomat e alergjisë

Bëjini vetes këto pyetje:

A ju duket sikur fëmija juaj ka gjithmonë të ftohtin? Ftohjet zakonisht mbarojnë  në një javë deri  në 10 ditë; alergjitë jo.

A është hunda e fëmijës suaj vazhdimisht e mbushur apo rrjedh?

A i kruan apo fshin vazhdimisht hundët  apo teshtin?

A është mukoza  që kullon nga hunda e të voglit  e qartë dhe të hollë (ndryshe nga e  verdhë apo e  gjelbër dhe e trashë)?

A  duket se  teshtin shumë?

A janë sytë e fëmijës  të fryrë, të  kuqe, apo si të ujëzuar?

A  duket lëkura  nën sy të e errët,  ngjyrë vjollcë ose blu?

A merr  frymë me gojë?

A ka  një kollë  të vazhdueshme,  të thatë?

A është e irrituar lëkura e saj ose  e kuqe?

Në se i përgjigjeni me  po njërës  ose më shumë nga këto pyetje, ka shumë mundësi që  fëmija juaj është alergjik ndaj diçkaje  në mjedisin e tij. Fëmijët me alergji nazale janë gjithashtu më të prirur për infeksionet e veshit, astmë  dhe infeksionet  e sinuseve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...