Home Këshilla të ndryshme Disa sekrete për këmbë të shëndosha

Disa sekrete për këmbë të shëndosha

Disa sekrete për këmbë të shëndoshaKëto janë këshillat që ju duhet të ndiqni për këmbë të shëndetshme, të buta, të pastra dhe të bukura.

Pastroni këmbët me kujdes çdo natë

Atyre iu nevojitet një pastrim në detaje me masazh e fërkim. Është mirë të përdorni pillini për këmbë për pastrim, mirëpo mund ta bëni edhe me sapun të thjeshtë.

Mos i lejoni ato të thahen

Pasi që lani këmbët gjithmonë duhet të vëni krem për këmbë që t`i ushqeni dhe të mos e lini lëkurën të thahet. Më pas vini disa çorape dhe do të habiteni sa të buta do jenë këmbët tuaja nesër në mëngjes.

Largoni lëkurën e keçe

Largojeni lëkurën e vdekur e të ashpër në thembrat e këmbëve me limë. Bëjeni këtë të paktën një herë në javë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...