Home Këshilla të ndryshme Disa simptoma qe duhet ti vezhgoni me afer

Disa simptoma qe duhet ti vezhgoni me afer

Disa probleme te lidhura me shendetin, si dhimbjet ose temperature, jane mjaft te njohura. Por shpesh disa simptoma te tjera jane shpesh te neglishuara. Megjithate, ato mund te lejojne disa persona te gjejne pergjigje disa dhimbjeve qe ndodhin gjate jetes.

Te flini gjate dites (pa arsye)
Shume stress ose mungese gjumi mund te shkaktoj nje lodhje ditore. Nje pagjumesi e thjeshte, nuk eshte e rende ne vetvete edhe pse privimi I nje gjumi mund te behet nje problem. Ne te kundert ,nese ju ndjeni nje lodhje e vazhdueshme qe ju nuk e shpjegoni dot , kjo mund te jete nje simptome e nje apne gjumi. Nje shqetesim qe ndodh pa e vene re ju dhe qe detyron organismin te mposhti per te gjetur oksigjenin.

Humbja e menjehershme e peshes
Nuk flasim ketu per renien ne peshe , kur jemi te kujdesshem me ushqimin ose kur bejme ushtrime. Por me teper nje humbje peshe e menjehershme , qe vjen pa u shpjeguar. Nj humbje prej 10 kilesh ne muaj, I cila eshte shpesh shenje e nje alarmi qe te con ne diagnostikimin e kancerit. Kjo mund te sjelli gjithashtu dhe problem me tiroiden.

Kolle e vazhdueshme
Te gjithe kollitemi ndonjehere. Irritimi I fytit I lidhur me te ftohtin eshte shpesh shkaku. Por nese kolla juaj nuk do te pushoj? Atehere mund te jete nje problem I lidhur me frymemarrjen . Disa fillojne me nje kolle kronike dhe shakton nje problem te qendrueshem ne mushkeri. Kini kujdes gjithashtu nga kanceri ne mushkeri, ku kolla e vazhdueshme eshte nje nga simptomat e para .

Probleme me fshikezen e urines
Ju vraponi shume shpesh te shkoni ne tualet. Nese kjo ndodh shpesh , ju ja vendosni fajin plakjes, por nuk duhet vetem te krijoni hipoteza. Nje nevoje e shpeshte per te urinuar mund te tregoj qe keni problem me diabetin. Ne fakt, shume glukoze ne gjak mund shkaktoj keto lloj problemesh. Simptoam te tjera mund te shtohen : si problem me shikimin, lodhje e pergjithshme , pickime ne duart etj.

Qimet e tepruara
Meshkujt dhe femrat kane qeime ne te gjithe trupin, duke perfshire dhe fytyren. Por kjo teprice nuk eshte gjate gjithe kohes e dukshme. Tek nje femer, qimet e vogla qe jane ne fytyre jane diskrete. Por ndodh qe qimet teshfaqen ne mjeker, ne bark etj. Kjo mund te jete shenje e nje c’rregullimin hormonal lidhur me ndryshimet ne nivelin estrogjen, prosterogjene dhe androgjen. Keto terme , cojne ne problemet me fertilitetin…/ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Mishi i kuq rrit rrezikun për vdekje të hershme

Duke e rritur konsumimin e mishit të kuq ju jeni duke rritur rrezikun për vdekje të hershme, shkruan News Harvard, transmeton Gazeta Express. Njerëzit, të cilët kanë rritur konsumimin e mishit gjatë 8 viteve të fundit janë më të rrezikuar për vdekje, në krahasim me njerëzit të cilën nuk konsumojnë shumë mish të kuq. Kjo sipas një studimi të fundit...