Disa veti të sodës së pjekjes që nuk i keni ditur

Vetitë tjera të sodës bikarbonat Sigurisht që e keni në një kuti në kuzhinën tuaj, e përdorni për mos të marrë erë të keqe frigoriferi juaj ose si një element kryesor që ndihmon në rritjen e ushqimeve nga brumi.

Por soda e bukës ose sode bikorbanat natriumi, mund të përdoret në shumë gjera tjera dhe meriton një vend të veçantë në kuzhinë.

Këto janë disa nga vetit e saj dhe për çfarë mund ta përdorni:

Si deodorant trupi

Soda e pjekjes i sjellë molekulat e aromës acidike në gjendje neutrale pa erë, kjo bën që të mbajë mirë erën e trupit tuaj. Vendosni pak nga pluhuri nën krahët tuaj në mëngjes dhe do keni aromë të mirë.

Ndihmon veshkat tuaja

Veshkat largojnë mbeturinat dhe ujin shtesë nga trupi, bikarbonati mund të ulë nivelet e acidit dhe mund të ndihmojë në formësimin e muskujve.

Lehtëson dhimbjen

Bikarbonat natriumi mund të rrisë fuqitë e vrasjes së dhimbjes së lidokainës, studiuesit janë në hulumtime nëse kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve nga kanceri. Kjo ndihmon edhe nga djegia e diellit ose djegiet e tjera.

Pastron fytyrën

Soda e pjekjes është e butë por edhe gërryese, përdoreni atë si një pastrues për fytyrë të butë. Bëni pastë me tri lugë sode dhe pakëz ujë, fërkojeni fytyrën me kujdes për një pastrim të thellë, pastaj shpërlajeni me ujë.

Ndihmon flokët

Një lugë çaji sode buke vendoseni në shampon tuaj, kjo ndihmon në pastrimin e tyre si dhe në krehje më të lehtë.

Zbutë lëkurën

Shto një gjysmë gotë sodë në ujin e banjës, ajo do të neutralizojë acidet, largon djersën dhe lë lëkurën të pastër e të butë. Po ashtu pas banjës mund ta përdorni për të larë vaskën.

Pastroni lodrat e fëmijëve me sodë

Ju mund të përdorni sodën e pjekës në vend të kimikatevë të ashpra për të larguar papastërtinë në tavolina, kolltuk e lodra të fëmijëve. Mos harroni se nuk i mbyt mikrobet, por ju mund t’i shtoni pak uthull dhe vepron si dezinfektues.