Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Djathi rrezikon gratë shtatzëna, simptomat si të gripit

Djathi rrezikon gratë shtatzëna, simptomat si të gripit

gratGratë shtatzëna duhet të tregojnë një kujdes të veçantë me dietën ushqimore. Për të mos rrezikuar shëndetin e fëmijëve ato duhet të shmangin jo pak ushqime. Por një prej tyre, sipas një studimi të botuar te “Daily Mail”, është djathi i butë.

Studiuesit kanë paralajmëruar se ato duhet të qëndrojnë larg tij. Shkak janë bakteret që ndodhen brenda këtij djathi, pasi sipas tyre, ata shtojnë rrezikun për një dështim të mundshëm. Ata thonë se listeria, një komponent i përbashkët i ushqimeve të helmuara, ka aftësi të sulmojnë placentën.
Studimi është realizuar nga Universiteti i Wisconsin-Madison (Shkolla e Mjekësisë Veterinare), sipas të cilit simptomat e shkaktuara nga listeria janë të ngjashme me gripin dhe përfshijnë temperaturë, dhimbje muskujsh, ethe apo diarre.
Këto simptoma mund të kalojnë pa u vënë re dhe kjo përbën një rrezik të madh për gratë shtatzëna.
Ushqime të cilat shfaqin rrezik të lartë të listerisë përfshijnë gjithashtu:
Gjalpin
Mishin
Salmonin e tymosur
Baktere të tilla kalojnë nga kafshët te njeriu nëpërmjet produkteve të mishit apo bulmetit dhe gratë shtatzëna janë ndër të parat që rrezikohen.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...