Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Dobesia rrezikon fertilitetin e grave

Dobesia rrezikon fertilitetin e grave

Dobesia e tepruar mund te rrezikoje fertilitetin e grave. Alarmi i leshuar nga nje studim shkencor prezantuar gjate diteve te fundit te Orlando, gjate kongresit “American Society for Reproductive Medicine” nga shkencetaret e “Advanced Fertility Center of Chicago”, (SHBA).

Studimi i perket vetem femrave qe i jane neshtruar fekondimit in vitro.

Por cfare eshte zbuluar saktesisht dhe si u arrit ky perfundim?

Eshte ekzaminuar numri i femijeve te lindur ne tete vjet nga 2.500 gra me ane te fekondimit artificial.

Ne te njejten veze te implantuar tek zonjat, u zbulua se lindshmeria ka qene me e larte (me 50 %) nga nena me peshe normale, 45 per qind e nenave mbipeshe dhe obeze dhe 34 perqind e zonjave shume te dobeta.

Nga kjo gjendje, sipas shkencetareve mund te influencoje impianti ne miter.

Dicka e qarte eshte se, teperimet nuk te cojne kurre ne asnje vend.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...