Home Këshilla të ndryshme Dobësohuni dy kilogramë për tri ditë

Dobësohuni dy kilogramë për tri ditë

Kjo dietë treditore është ideale për secilin që dëshiron të dobësohet shpejtë. Keni, megjithatë, parasysh që humbja e shpejtë e kilogramëve mund të jetë e rrezikshme.

Kjo është dietë e verifikuar e nutricionistëve çek, e cila ju mundëson që për tri ditë të shpëtoni nga uji i mbledhur dhe materiet e dëmshme të organizmit.

Mënyra e parregullt e ushqimit, stresi dhe lëvizja e paktë janë tre armiqtë më të shpeshtë të organizmit tonë dhe pamjes. Me ndihmën e këtij plani treditor të ushqimit do të liroheni shpejtë nga uji i tepërt, helmët e mbledhura, ndërsa qelizat përsëri do të munden të punojnë normalisht dhe të djegin yndyra.

Koha e mirë që të filloni dietën është vikendi, pasi që atëherë do të keni më së shumti kohë që të përgatisni ushqimin. Përmbajuni menysë së ardhshme dhe rezultatet do të jenë më shumë se sa të dukshme dhe të kënaqshme.

Çka duhet të pini

Lëng nga molla-Lëngjet natyrale nga mollët, pa sheqer, përmbajnë acide të frutave, pektinë, celulozë të cilat stimulojnë tretjen.

Lëng nga karota-Lëngu nga karota e freskët e grimësuar është e pasur me kalium, vepron në punën e beshikut dhe për qitjen e ujërave.

Lëng nga rrushi-Ky lëng përmban shumë vitamina C i cili përshpejton djegien e yndyrave. Këtë lëng mund ta gjeni në shitoret ushqimore.

Çaji nga hithrat-Çaji nga hithrat e pastron gjakun, stimulon punën e veshkave dhe përshpejton ndërrimin e materieve.

Çaji nga balsami-Balsami vepron si qetësues dhe kështu më së miri është ta pini kur para gjumit jeni të uritur.

DITA E PARË

Kur të ngriheni, pini një gotë me ujë të ngrohtë për të stimuluar djegien e yndyrave.

7.30 h: sasi e pakufizuar e frutave

9.30 h: një filxhan me çaj bimor

11 h: 200 ml lëng të mollës

12.30 h: 250 g perime me mëlmesa dhe të spërkatur më vaj të ullirit, 50 g grurë të zier

14 h: një filxhan me çaj bimor

15 h: 200 ml lëng nga karota dhe pemët

16 h: një filxhan me çaj bimor

17 h: 200 ml lëng nga domatja

18 h: gjysmë trangull të freskët, 3 domate, 50 g oriz të zier me mëlmesa të bimëve dhe piper

19 h: 200 ml çaj
të balsamit

20 h: spec i freskët i kuq

21 h: 200 ml ujë të ngrohtë

DITA E DYTË

Sapo të ngriheni, qëndroni para dritares së hapur dhe mos harroni të pini një gotë me ujë të ngrohtë.

7.30 h: sallatë pemësh prej 4 mollëve dhe 4 kivi dhe të spërkatur me lëng të limonit 9.30 h: një filxhan me çaj bimor

11 h: 200 ml lëng nga mollët

12.30 h: Skuqeni në vaj të ullirit pesë kërpudha, 4 domate dhe spec të kuq. Shtoni mëlmesa të bimëve, lyeni me lëng nga domatet dhe servoni me 40 g makarona.

14 h: një filxhan me çaj bimor

15 h: 200 ml lëng nga molla, fruta sipas dëshirës

16 h: një filxhan me çaj bimor, 2 “galeta” integrale

17 h: 200 ml lëng nga domatja

18 h: supë nga domatja

19 h: 200 ml çaj nga balsami

20 h: 150 g “kohlrabi” të freskët

DITA E TRETË

Edhe ditën e fundit fillojeni me një gotë të ujit, pas kësaj qëndroni në peshore. Rezultati do t’ju gëzojë.

7.30 h: sallatë pemësh prej 2 mollëve, 2 dardhave, 400 g rrush dhe lëng nga gjysmë limoni

9.30 h: një filxhan me çaj bimor

11 h: 200 ml lëng nga molla

12.30 h: në 100 ml ujë vendosni 50 g të bukës së pjekur. Në pak vaj të ullirit vendosni edhe 200 g karota, shtoni 200 ml supë, dhe zieni pak. Shtoni kubëza të bukës së freskët, mëlmesa dhe piper

14 h: një filxhan me çaj bimor

15 h: 200 ml lëng nga karota

16 h: një filxhan me çaj bimor, 2 “galeta” integrale

17 h: 200 ml lëng nga domatja, 4 domate

18 h: në pak ujë për 20 minuta zieni 200 g karota të prera dhe 100 g patate. Shtoni 50 ml supë. Shtoni mëlmesa të mentës dhe majdanoz

19 h: çaj nga balsami

20 h: trangull të freskët

Mbajeni linjën vitale

Nëse nuk dëshironi menjëherë të ktheni kilogramët, vazhdoni t’i përmbaheni rregullave të ardhme:

– Konsumoni sa më pak sheqer, është e lejuar maksimalisht një ëmbëlsirë në ditë – Pini dy litra ujë dhe çaj pa sheqer

– Pemët dhe perimet hani në sasi të pakufizuar –Përdorni pak kripë. Në vend të kripës përdorni bimë të freskëta dhe mëlmesa të tjera

– Përdorni vetëm prodhime integrale pasi që ato kanë më shumë materie dhe vitamina se sa në miellin e bardhë

– Minimum tri herë në javë nga gjysmë ore kaloni duke vozitur biçikletë, shëtitje, dhe not…

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...