Home Ushqim A duhet ta hidhni ushqimin nëse ua prek miza?

A duhet ta hidhni ushqimin nëse ua prek miza?

4Pranvera dhe vera paralajmërojnë motin e ngrohtë, por gjithashtu edhe ndikon në ardhjen e mizave irrituese të cilat dalin në ushqimin tuaj.

Ka disa arsye pse shumica e njerëzve përpiqen t’i largojnë ata para se të mund të futen në një pjatë.

Përgjigjja është jo, sipas një lektori të higjenës në ushqim. Lektori Cameron Webb nga Universiteti i Sidnejit këshillon që nëse e hani një ushqim që ua preku miza, ju sigurisht se do të jeni mirë.

Dhe përderisa insektet mund të shpërndajnë baktere, nuk ka gjasë që bakteret që ato i transferojnë në ushqim të bëjnë që dikush të sëmuret.

Duke shkruar në blogun e universitetit, Dr. Webb tha: “Në shumicën e rasteve, kur e shihni një mizë se ka ‘ateruar’ në ushqimin tuaj, nuk do të thotë se gjithqysh duhet ta hidhni atë”, shkroi ai.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...