Home Modë & Estetikë E ardhmja e bukurise

E ardhmja e bukurise

Jane te shumte trajtimet estetike objekt studimi ne bote, keto hipoteza te ardhshme jane te lidhura me kerkime te reja shkencore te cilat mund te revolucionojne te ardhmen e bukurise.

Nga teknologji lazer dhe pilula mrekulliberese, nga rrudhat dhe mbrojtes solare, ja disa te reja qe do te ndryshojne zakonet tona, bukurine tone por edhe shtepine tone.

Antirrudhe

Ne pak vjet, mund te jemi ne gjendje te zhdukim rrudhat lehtesisht, ashtu sikur eleminojme trukun, kjo e re eshte prezantuar nga Revance, nje toksine botuline e cila mund te injektohet ne brendesi te lekures nga nje peptide kimik, aktualisht eshte ne faze testimi per te kontrolluar efikasitetin. Mjaft me injektime te bera nga mjeku, do te jete e mundur qe lufta kunder rrudhave te fitohet ne shtepi me acid hialurinik ne forme xheli, thote dermatologu Fredric Brandt.

Floket

Eshte ne studim nje pilule per te ndaluar floket ngjyre gri. Eshte observuar, se ne disa pacient te trajtuar me ilacin Gleevec, ilac per leucemi, ngjyra e flokeve eshte rikthyer si me pare, mund te jete dicka e thjeshte, te hedhesh sinjalet e duhura ne genet e DNA, indikator gjenetik ne gjendje te rregullojne vlerat, ashtu si mund te manipulojme zerin e nje magnetofoni, shpjegon doktor McDaniel. Femra mund te kene nje alternative per te lyer floket ne shtepi, nje substance e ndjeshme ndaj nxehtesise e cila do te aktivizohej nga tharesja e flokeve apo nga piastra, idea hipotizohet nga Brian M. Kinney nga University of Southern California ne Los Angeles.

Depilimi

Lamtumire te gjithe produkteve per depilim, dyll, krem, brisk… ne te ardhmen mund te besojme tek nje lazer, i kombinuar me drite te pulsuar per te shkaterruar folikulat e qimeve, keto trajtime do te na lejojne te reduktojme frekuencen deri ne eleminimin e qimeve ne menyre te perhershme.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...