Home Këshilla të ndryshme A e din se kafeina ulë rrezikun e çmendurisë

A e din se kafeina ulë rrezikun e çmendurisë

kafeinaKafeina dhe 23 komponimet e tjera të saj, kanë potencial për të rritur fuqinë e një enzime në tru e cila kryen funksionin e mbrojtjes kundër çmendurisë.

Kështu thuhet në një studim të fundit, i cili u praktikua nga minjtë, ka pohuar profesori i shkencave psikologjike dhe të trurit në Universitetin e Indianës, njofton Klan Kosova.

Hui-Chen Lu po ashtu ka thënë se ky zbulim, mund të ndihmojë në përpjekjet paraprake për të zhvilluar barnat të cilat rrisin nivelet e kësaj enzime në tru.

Por ky nuk është efekti i vetëm që mund të sjell kafeina. Kjo pasi nga kjo enzimë mund të krijohen bllokada të ndryshme kimike kundër ndonjë çrregullimi apo ndonjë efekti të madh negativ që rezulton në dëmtimin e shëndetit të trurit, njofton Klan Kosova.

Këto enzima të cilat arrihen nga përdorimi i kafeinës, ndihmojnë në reduktimin e sëmundjeve si Alzheimer, Parkinson e po ashtu sëmundjet e Hantingtoni, sklerozën laterale amiotrofike e njohur gjithashtu si ALS apo sëmundja e Lou Gehrig.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...