Home Këshilla të ndryshme A e din se shafrani e ul kolesterolin

A e din se shafrani e ul kolesterolin

Me vite rresht kjo bimë konsiderohet si një ndër më të shëndetshmet, përdoret edhe si erëz, për zbukurim, por edhe si ilaç me efekt të fortë.

Ia vlen ta keni shkaku se shëron shumë sëmundje.

• Për uljen e kolesterolit të lartë, në blender imtësoni 1 karotë dhe gjysmë selino, e më pas shtoni një gotë lëng të freskët të shtrydhur nga portokalli dhe gjysmë lugë shafrani. Gjithçka përzieni bashkë dhe e pini në mëngjes dhe në mbrëmje.
• Për shërimin e sëmundjeve të veshkave, në një litër me ujë shtoni 250 g fruta të thatë të boronicave. I zieni derisa të zbuten, më pas përmbajtjen e procedoni, e në çaj shtoni një lugë shafran. Çajin ta konsumoni gjatë gjithë ditës.
• Te cikli menstrual me dhimbje dhe jo i rregullt, në pluhur. imtë- soni një lugë fara të koprës, shtoni një lugë shafran dhe sipër hidhni një gotë ujë të vluar. E mbuloni dhe e lini për një orë, e më pas përmbajtjen e kulloni. Çajin e ftohë e pini gjatë gjithë ditës.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...