Home Këshilla për Prindër A e dini çfarë bëjnë fëmijët në internet? Prindër, keni kujdes…

A e dini çfarë bëjnë fëmijët në internet? Prindër, keni kujdes…

Caucasian boy using laptop at home on a white background.  [url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786682][img]http://img638.imageshack.us/img638/2697/children5.jpg[/img][/url]

Rreth 42 për qind e 10 vjeçarëve besojnë se kanë aftësi teknike për ta fshehur aktivitetin e tyren internet, në mënyrë që prindërit e tyre të mos e dinë se çfarë ata po bëjnë.

Një në katër fëmijë (rreth 27 për qind) kanë pranuar se janë kyçur në internetin e shtëpisë së shokut vetëm për t’i anashkaluar rregullat e vendosura nga prindërit, transmeton Telegrafi.

Ndërsa, një shifër alarmante prej 10 për qind thonë se asnjëherë nuk kanë folur me prindërit e tyre për aktivitetin e tyre në internet.

Kjo ka bërë që shumë fëmijë të jenë të ekspozuar ndaj përmbajtjeve të padukura në internet.

Sipas anketimit ët kryer nga kompania e sigurisë Kaspersky Lab, 42 për qind e fëmijëve 10 vjeçar kanë qenë të ekspozuar ndaj gjuhës së ndyrë të përdorur, përderisa 28 për qind thonë se kanë parë imazhe të dhunshme.

Ndërsa, një shifër prej 11 për qind e kanë pranuar se kanë pasur mundësi të qasen në materiale pornografike.

Kompania në fjalë i këshillon të gjithë prindërit të diskutojnë për sigurinë në internet me fëmijët e tyre qysh në një moshë të hershme. /Telegrafi/

 

homepagechildren2012238be1ad-b47e-4c7e-8264-691ea7a3b3fe-0 39299bfd00000578-3823855-image-a-24_1475759908169

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...