Home Këshilla të ndryshme E VËRTETA PËR PUTHJEN SYMBYLLUR: A është VËRTET ndjenjë më e mirë?

E VËRTETA PËR PUTHJEN SYMBYLLUR: A është VËRTET ndjenjë më e mirë?

Është e mundshme të putheni dhe të shikoni personin me të cilin këmbeni përkëdhelje, mirëpo me rastin e çdo puthjeje të zjarrtë sytë janë – fuqishëm të mbyllur.

Eksperienca e të puthurit nuk do ishte e njëjtë me sytë e hapura.

Është vërtetuar shkencërisht që ky veprim ka një ndikim të madh në ndjesitë që merrni nga puthja.

5

Sipas psikologëve, njerëzit i mbyllin sytë gjatë puthjes për t’u përqëndruar tek akti.

Universiteti i Londrës studioi vizionin dhe atë që quhet “tactile sensory” i cili lidhet me ndjeshmërinë e theksuar ndaj prekjes.

Rezultatet treguan që truri e ka shumë të vështirë të përqëndrohet në një veprim tjetër ndërsa është i shpërqëndruar nga stimuj vizualë.

Kështu që duke mbyllur sytë, keni mundësi t’i drejtoni të gjithë sensorët mendorë në eksperiencën që jeni duke përjetuar.

Puthjet me sy mbyllur janë më të bukurat dhe ndihen më shumë nga të gjitha. /Telegrafi/

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...