Home Këshilla të ndryshme Efektet e kripës në shamponin e flokëve!

Efektet e kripës në shamponin e flokëve!

Një eksperimet i kryer së fundmi tregon se kripa kontrollon funksionimin e gjëndrave.

Mjaftojnë vetëm dy lugë caji kripë në shmapo dhe rezultet do të jenë të dukshme që nga aplikimi i pare.

Kripa arrin të luftojë zbokthin, aq të urryer nga të gjithë, duke nxitur qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, gjithashtu stimulon rritjen e flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Në treg ju mund të gjeni shumë lloje të kripës. Çdo lloj kripe përmban klorid natriumi. Ajo që rekomandohet më shumë se çdo tjetër është kripa e detit, pasi ajo mbetet më e dobishme për flokët.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...