Home Këshilla të ndryshme A është e këshillueshme të hamë në mesnatë?

A është e këshillueshme të hamë në mesnatë?

3Një studim i fundit britanik, ka treguar se eliminimi i darkës bën që dita e nesërme të nisë me lodhje dhe pa energji.Në studim kanë marrë pjesë 1000 persona. 60% e tyre që hanin darkë ditën e nesërme ishin energjikë, ndryshe nga pjesa tjetër që  kishte zgjedhur të dobësohej duke eliminuar vaktin e fundit të ditës.

Sipas studiuesve, braktisja e darkës nuk është zgjidhja më e mirë për të rënë nga pesha, pasi gjatë natës, stomaku vijon punën dhe duhet të jetë plot.

Megjithatë, për njerëzit që janë në dietë, ata këshillojnë disa ushqime që në darkë mund t’i konsumojnë më shumë se në çdo orë tjetër të ditës. Jo vetëm sepse ndihmojnë të qetësohesh, por edhe sjellin një gjumë më të qetë. Këto ushqime janë, kosi me fruta, perime gjysmë të gatuara, çaj jeshil, qumësht me mjaltë, supë me perime, fileto pule (me perime), fruta të stinës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...