Home Ushqim Fibrat jane 100% me te mira per shendetin

Fibrat jane 100% me te mira per shendetin

Sipas rekomandimeve zyrtare , duhet midis 25 dhe 30 g fibra ne dite dhe jo vetem per te luftuar kunder kapsllekut . Por shpesh jemi larg . Megjithate nuk eshte e veshtire te konsumoni me shume cdo dite.

Rendesia e fibrave per shendetin . Fibrat limitojne thithjen e kalorive…
Keto fibra kane ne vecantin te formojne nje lloj xheli ne tubin e tretjes , ose ato lidhen me yndyrnat dhe ngadalesojne tretjen e glucideve, Ato limitojne pra thithjen e kalorive per organizmin. Per me teper, ato evitojne me forte insulinen, ndikon ne marrjen e peshes dhe te diabetit.

Fibrat thjeshtesojne tretjen e ushqimit
Ato rigrupojne fibrat si celuloze, hemiceluloze etj. Keto I gjejme tek perimet dhe frutat ( shpesh ne lekure), keshtu dhe ne dritherat e tjera. Ajo normalizon tranzitin dhe e detyrojne te ecin me gjate, kur nje ndjenje me te shpejte kenaqesie. Nese ju keni me shume tendence te hani me shume ne tavoline, ato jane per ju. Ju keni frike se nuk I toleroni mjaft mire? Vazhdoni ne menyre progresive dhe mos kaloni gjithe diten me nje regjim “ te fibruar” . Per te duruar ushqimet e pa bera, marinojini 1 ore me salce ( vaj ulliri + dhe leng limoni) . Nese eshte e nevojshme, qeroni domatet dhe specat . Gjithashtu, pranoni perimet nese keni tretjen shume te ndjeshme : karrota, patellxhane etj. Ajo qe duhet te keni parasysh,duke perdorur receta te ndryshme ju do te keni te gjithe fibrat e nevojshme.

Ushqimet qe kane shume fibra
Perimet e thata
Dritherat
Frutat e thata
Frutat
Gjithashtu… bimet e fresketa, kanella etj

Si te konsumoni me shume fibra
Konsumoni me shume fruta ( bio, nese eshte e mundur per te ruajtur lekuren), perime dhe perime te thata.
Zevendezoni drithert e imta ( te bardha) me nje ekuivalence komplete: oriz, miell etj.
Shtoni fruta te thata ( bajame, lajthi, pistak, por gjithashtu fiku ) ne sallaten tuaj ose fruta . Ato mundet shume mire te sherbejne ne sallata ose ne garniture, shoqeroni mishin dhe peshkun./ikub/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj

Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen dhe inflamacionin, shkruan Periskopi. Ilaçi i njohur si ‘Oki’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë,...