Home Këshilla të ndryshme Fiqtë dhe kumbullat për kocokat e forta

Fiqtë dhe kumbullat për kocokat e forta

Fiqtë dhe kumbullat për kocokat e fortaUllinjtë, por edhe kumbullat e thata përmbajnë magnez dhe fosfor, përbërës të cilët është parë se mbrojnë eshtrat nga thyerjet. Në këtë drejtim ndihmon edhe nëse çdo ditë hamë perime të gjelbra.

Grave më të vjetra se 50 vjet u preferohet marrja e rreth 1200 mg të kalciumit në ditë, e gjysmë grushti të ullinjve të thatë përmbajnë 120 mg kalcium,transmeton gazeta Kosova Sot.

Gjysmë filxhani tofu (djathë soje) përmban edhe 400 mg kalcium. Këto janë vetëm disa gjësende që përmenden shpesh si burime natyrore të kalciumit, e që mund të futen në menynë e përditshme menjëherë. Në fakt, ullinjtë, si dhe kumbullat e thata, përmbajnë magnez dhe fosfor, e disa studime thonë se këto gjësende ushqimore zvogëlojnë edhe thyerjen e eshtrave.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...