Home Ushqim Freskon, hedh helmet, heq 6 kg për 10 ditë: Dieta e fortë...

Freskon, hedh helmet, heq 6 kg për 10 ditë: Dieta e fortë me jogurt!

Jogurti është ushqim shumë i përdorshëm dhe i dobishëm, i cili normalizon aktivitetet e organeve për tretje, përmirëson sistemin imun, ndihmon në hedhjen jashtë të helmeve dhe nxit punën e shpejtë të metabolizmit. Me ndihmën e dietës me jogurt mund të hiqni 5 deri 6 kilogramë për 10 ditë.

Derisa e mbani këtë dietë, sugjerohen këto ushqime:

Jogurt natyral, 500 gr në ditë, fruta, deri 300 gr në ditë (përpos rrush, pjepër, shalqi, sepse përmbajnë sheqer),

Mish, deri 100 gr në ditë (peshk, pulë dhe gjeldeti),

Perime, deri 300 gr në ditë (domate, rrepkë, tranguj, speca…),
Shembull i menysë:

Kafjalli

Xhelatinë me jogurt dhe mjedra, 1 çaj të gjelbër ose lëng portokalli.

Dreka

Një gotë çaj të ngrohtë bimësh, supë të ftohtë të përgatitur me jogurt dhe tranguj, 100 gr mish të zier, sallatë me tranguj, domate dhe erëza bimore, jogurt sipas dëshirës, 1 limonadë (pa sheqer).
Zamra e pasdites

Domate me jogurt. Në jogurt shtoni pak mustardë, kripë dhe i përzieni pak në blender.
Darka

Një gotë çaj të ngrohtë bimësh, borania në avull me jogurt, 1 gotë limonadë pa sheqer.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shumë nishane në trup? Ja çfarë kontrollesh duhet të bëni

Është e këshillueshme një kontroll në vit. Veçanërisht nëse keni lëkurë të qartë ose keni pasur të prekur me kancer të lëkurës në familjen tuaj. Për këtë jep përgjigje Antonio Costanzo, Udhëheqës i Njësisë së Dermatologjisë IRCCS Humanitas, Milano. Vizita e kontrollit të nishaneve është hapi i parë në diagnozën e hershme të melanomave dhe kancereve të tjerë të lëkurës dhe...