Home Këshilla të ndryshme Frutat - me të cilën dieta juaj do të ketë sukses

Frutat – me të cilën dieta juaj do të ketë sukses

Ritja e sheqerit në gjak pas shujtës dhe rënia e saj më pas krijon nervozizëm dhe nevojën për ushqime të grimcuara.

Autorët e dietës mendojnë se këtë mund ta arrini përmes limonit. A jeni në kërkim të detoksimit të trupit dhe dëshironi të humbni në peshë? A ju mundojnë ndryshimet e pakëndshme të disponimit, depresioni dhe sindroma paramenstruale?

Të gjitha mund t’i zgjidhni përmes limonit. Me ndihmën e lëngut të limonit ju ofrohet një plan më i shëndetshëm dhe më afatgjatë, thekson autorja e librit Teresa Çeng, ‘Dieta me limon’ (The Lemon Juice Diet).

Ajo thekson se limoni është burim i substancave ushqyese, është e lehtë ta përzieni në ushqim, ka indeks të ulët glikemik. Sasia e pakët e sheqerit në gjak krijon ndjenjën e të qenit të ngopur, por ky është vetëm fillimi i tregimit për limonin.

Ai do t’ju furnizojë me vitamina C që stimulon mëlçinë në shkrirjen e dhjamit. Lëngu i limonit do ta përforcojë sistemin imun dhe funksionet e trurit, do të luftojë kundër kolesterolit si dhe do ta përshpejtojë metabolizmin.

Plani konkret

Lëngu dhe lëvorja e limonit janë pajisja e duhur për krijimin apo vendosjen e një tretje normale, e cila njëherësh është edhe çështja kyçe për suksesin e një diete.

Dieta me limon fillon me detoksimin 24 orësh. Këtu përfshihet konsumimi i katër gotave limonadë dhe të konsumoni shumë ujë të filtruar me lëvore limoni. Po ashtu konsumoni shumë pemë, jogurt organik, arra, badem, fara, fasule, perime dhe mish peshku.

Dita 1 – Në lukthin e zbrazët konsumoni limonadë me ujë të filtruar. Gjatë ditës konsumoni gjashtë deri tetë gota ujë të filtruar për ta nxitur punën e sistemit tretës.

Dita 2 – Konsumoni pesë porcion pemë dhe perime për ta shtuar sasinë e vitaminave C, njëra ndër vitaminat më të rëndësishme për ta përshpejtuar metabolizmin.

Dita 3 – Me secilën shujtë konsumoni lëng limoni si dhe gjatë përgatitjes së gjellëve shtoni lëvoren e limonit. Kjo do të duhej ta parandalonte ndryshimin apo rritjen e sheqerit në gjak. Pra, konsumoni ushqim rregullisht, pa dallim të madh midis shujtave. Kënaquni në ushqimin e pasur me proteina.

Dita 4 – Sheqerin ta përdori në sasi sa më të vogla, duke shmangur ushqimet dhe pijet në të cilat ndodhet ai.

Dita 5 – Edhe pse vetëm 20 deri 25% e kalorive do të duhej të vinin prej dhjamit, mos konsumoni ushqime me sasi të pakta të dhjamit. Yndyrën do ta gjeni në badem, arra, fara. Trans-yndyrat janë të ndaluara.

Dita 6 – Konsumoni sa më tepër pemë dhe perime të freskëta. Shmangni karbohidratet dhe në këtë mënyrë do ta shmangni fryrjen e stomakut.

Dita 7 – Njihni ushqimin i cili irriton tretjen tuaj. Përkujdesuni që secilën kafshatë ta përtypni si më së miri, qëndroni ulur derisa konsumoni ushqimin.

Pijet alkoolike, kafeja, çokollata, pijet e gazuara, sheqeri nuk guxojnë të jenë pjesë e ushqimit tuaj. Mishin e kuq mund ta konsumoni në sasi shumë të vogla.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Mishi i kuq nxit kancerin e zorrëve

Konsumimi i përditshëm i mishit të kuq apo të përpunuar, edhe në sasitë më të vogla, mund të rritë rrezikun e sëmundjeve të rënda të stomakut. Një studim gjashtëvjeçar i Universitetit të Oksfordit me pjesëmarrjen e rreth gjysmë milion grave dhe burrave anglezë të moshës 40 deri 69 vjeç ka treguar se dietat me bazë mishin e kuq shtojnë me...