Home Ushqim Gështenja për zemren dhe veshkat

Gështenja për zemren dhe veshkat

Gështenja për zemren dhe veshkat Deri me tani është ditur se gështenja është shume efikase për shërimin e venave te pezmatuara, mirëpo pasi qe përmban pak natrium, preferohet edhe ne ushqimin e te sëmurëve nga zemra dhe nga veshkat.

Gështenja është një artikull ushqimor me vlere te larte energjetike. Përbërësi i tij kryesor është amidoni, pastaj përmban sheqer, proteina dhe yndyra.

Gështenja është e pasur me vitaminat e grupit B, vitamine A dhe ka edhe pak vitamine c. Përmban edhe minerale si kalium, fosfor, magnez, bakër etj. Gështenja është shume e shijshme e zier apo e pjekur, mirëpo nga ajo mund te përgatiten edhe ëmbëlsira, pure, gjellëra madje edhe buke.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...