Home Shëndetësi Gjaku artificial, prodhohen rruazat sintetike

Gjaku artificial, prodhohen rruazat sintetike

Endrra e shkencetareve per te prodhuar gjak njerezor ne kushte artificiale, duket se eshte shume prane realizimit.

Studiuesit nga University of California Santa Barbara dhe University of Michigan kane arritur te prodhojne ne laborator qeliza mimane te cilat permbajne karakteristikat kryesore te gjakut njerezor pasi arrijne te transportojne oksigjenin.

Ky studim mund te pasohet nga zhvillime te rendesishme ne shkencen e mjekesise. Publikimi eshte bere ne revisten Proceedings of the National Academy of Science PNAS. Kerkuesit jane otimiste, pasi sipas tyre, funksionet kryesore te rruazave te kuqe jane transporti i oksigjenit ne te gjithe trupin dhe qelizat e reja sintetike e kane treguar kete aftesi deri ne masen 90 %.

Keto qeliza jane shume te ngjashme me rruazat e kuqe jo vetem ne forme por edhe ne funksionet qe kryejne. Ky zbulim eshte pasoje e punes dhjetra vjecare ku ne te shkuaren, shkencetare te ndryshem kane arritur rezultate te pjesshme.  /tch/

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...