Home Këshilla të ndryshme Gjumi i tepërt, i rrezikshëm

Gjumi i tepërt, i rrezikshëm

Gjumi i tepërt, i rrezikshëmKy është përfundimi në të cilin kanë arritur shkencëtarët e Akademisë Amerikane të Barnave të Gjumit.

Sipas studimit të kryer, si personat që flinin pak gjumë, ashtu edhe ata që flinin shumë, ishin më të predispozuar për t’u sëmurë nga: diabeti, sëmundjet kronike të zemrës, ankthi dhe obeziteti, transmeton “zeri.info”.

Kështu njerëzit që flenë më shumë se dhjetë orë në natë, janë personat më të rrezikuar ndaj sëmundjeve të zemrës, goditjeve në tru, diabetit, obezitetit dhe sëmundjeve mendore.

Gjumi i shëndetshëm konsiderohet ai mes 8 dhe 9 orë në ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...