Home Këshilla të ndryshme Gjyshja ma mësoi këtë truk: Ajo shëroi këmbët e mia të plasaritura...

Gjyshja ma mësoi këtë truk: Ajo shëroi këmbët e mia të plasaritura brenda një nate të vetme

Këmbët e plasaritura shkaktojnë një bezdi të madhe, sidomos ditëve të verës kur na duhet t’i ekspozojmë më tepër thembrat tona.

Ne ju tregojmë disa truke për ti eliminuar ato në mënyrë natyrale. Kështu këmbët tuaja do të duken të bukura përsëri!

Hapi 1 – Trajtimi me ujë të ngrohtë

Përbërësit:
-ujë të vakët
-2 lugë sodë
-2 lugë kripë

Përgatitja:
1. Në një legen shtoni ujë të vakët.
2. Shtoni sodën  dhe kripën.
3. Përziejeni mirë.
4. Fusni këmbët tuaja në ujë për 15 minuta.
5. Pas 15 minutash thani këmbët dhe fshijini butësisht me një peshqir për të hequr shtresën e lëkurës së vdekur.

Hapi 2 . Pastrimi
Përbërësit:
-2 lugë vaj
-1 lugë sheqer

Përgatitja:
1. Në një tas shtoni 2 lugë vaj dhe 1 lugë sheqer.
2. Pastrimi i  këmbëve është gati
3. Fërkoni këmbët me butësi për 5 minuta
4. Lajini me ujë të pastër

Hapi 3. Hidratimi

Përbërësit:
-3 qirinj
-2 lugë vaj ulliri

Përgatitja:
1. Në një tas shtoni 2 lugë vaj dhe një copë të vogël të qiriut.
2. Vendoseni këtë në ujë të nxehtë që të shkrihet.
3. Lëreni të ftohet dhe kremi i këmbëve tuaj është gati.
4.Aplikojeni këtë krem mbi fundin e këmbëve tuaja, dhe më pas vishni çorape.

Në fund do të mbeteni të kënaqur nga rezultatet.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ju duket sikur ju zihen këmbët dhe ju kruhen? Ky është rreziku që ju kanoset!

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët. Njerëzit me RLS përjetojnë këtë nevojë së bashku me ndjesitë e çuditshme dhe të pakëndshme në këmbët e tyre, të cilat shpesh i përshkruajnë si ngjethje, zvarritje, këputje, kruajtje, ndjesi shpimi, djegie, dhimbje ose si shkarkime elektrike. RLS...