Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Gripi në shtatzani, çmend beben

Gripi në shtatzani, çmend beben

“Takimi” me gripin gjatë periudhës së shtatzanisë për një grua mund të jetë fatal, nëse ai nuk kurohet si duhet.

Një fakt i tillë pohohet nga një studim i fundit nga Universiteti i Karolinës, sipas të cilit virusi i gripit mund të influencojë në mënyre negative në zhvillimin e trurit të fëmijës, deri madje në skizofreni.

Sipas doktoreshës, Sarah J. Short, e cila ka koordinuar studimin në fjalë, pasojat që lë gripi mund të quhen të konsiderueshme tek të sapolindurit nëse nëna e tyre e ka kaluar një të tillë, pa u kuruar gjatë kohës së shtatzanisë.

Truri i tyre paraqet të njëjtat ndryshime si ata që vuajnë nga skizofrenia, prandaj alarmi është shumë i madh dhe nënat sipas specialistëve të këtij studimi, duhet të tregohen sa më të kujdesshme gjatë atyre 9 muajve./NOA/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...