Home Shëndetësi Grupi i gjakut 0 (ushqimi/dieta)

Grupi i gjakut 0 (ushqimi/dieta)

Grupi 0 u shfaq tek Kromanionet rreth 40000 vite para Krishtit.Grupi 0 eshte Gjuetari…Karakterizohet ne mishngrenes,sistem tretes te fuqishem,sistem imunitar tolerant,pershtatet mjaft mire ndaj stresit me aktivitet fizik.Organizmi I grupit 0 karakterizohet nga nje gjendje Ketosi- ne te cilen metabolizmi I trupit ndryshon..Trupi ne saje te metabolizmit I kthen proteinat ne ketone te cilat perdoren ne vend te sheqerit me qellim qe te stabilizohet niveli I glukozes ne gjak.Faktori kryesor qe con ne rritjen e peshes eshte gluteni qe ndodhet ne bimen e grurit dhe nga prodhimet e grurit..Gluteni ndikon ne metabolizem dhe krijon efektin e kundert te ketoneve..ai pengon prodhimin e insulines.kur hani gluten eshte njelloj si ti vesh benzene te keqe nje makine qe ne vend qe te ushqeje motorin e bllokon fare…Ju mund te humbisni peshe duke larguar prodhimet e grurit.Faktor tjeter jane disa bishtaja vecanerisht thierezat dhe fasulet pasi kane lektina qe ngjiten ne indet muskulare duke I bere ato me alkaline.Faktor tjeter eshte gjendra tiroide..Niveli I ulet I hormonit te tiroides ,niveli I ulet I jodit cojne dobesim te indeve muskulare ,mbajtje ujerash dhe lodhje…

Ushqimet qe sjellin rritjen e peshes-Gruri dhe misri pengojne prodhimin e insulines dhe rendojne metabolizmin, fasulet, thierezat dhe lakrat pengojne perdorimin e kalorive, ndersa kungulli, gjethet e sinapit si dhe lakra e Brukselit ulin prodhimin e hormonit te tiroideve.. Ushqimet qe sjellin renien e peshes-fiqte, prodhimet e detit dhe kripa e jodizuar kane odd he rrisin prodhimin e hormonit te tiroides,melcia eshte burim i shkelqyer i vitamins B dhe ndihmon metabolizmin, mishi I kuq, lulelakra, spinaqi dhe brokoli ndihmojne metabolizmin. MISHERAT – Duhet te konsumoje sa te doje mish vici pa dhjam, qengj, pule deti.. Proteinat jane shume te domosdoshme. Kujdes ne madhesine e racioneve. Jo me shume se 175 gr ne vakt.Grupi 0 ka perqindje te larte acidi gastric ne stomak ndaj e tret shume mire mishin..Duhet te konsumoni si shume te dobishme :mish lope, vici,mish te grire, stomak, veshke, zemer, qengj, melcivici, pule, derri, dele, sorkadhe. TE DOBISHEM – bluefish, sardele, gjuheza, levrek, salmon, peshk guri, barbun, peshk shpate. NEUTRALE –toni, midhjet, gaforre, peshkaqen, kallamar, kembe bretkose, levrek deti, karkalece, karavidhe. TE DEMSHEM- peshk mace, haviar, salmon, oktapod PRODHIMET E QUMESHTIT DHE TE VEZEVE – duhet te kufizojne ne maksimum prodhimet e qumeshtit. Zevendesues eshte qumeshti i sojes dhe djathi i sojes NEUTRALE- Gjalpi, Djathi i bardhe, Qumesht dhie, Mozarela, Djathe soje, Qumesht soje, TE DEMSHEM- Blue chesse,Graviera, Akullore, cottage, Kos, Qumesht i skremuar, Qumesht dhie, Parmixhano, Djathe i bute me pak yndyre, YNDYRNAT DHE VAJERAT- Grupi 0 ka nevoje per yndyrna… 1 luge gjelle vaj ulliri ne sallate ose ne gjelle ndihmon ne jashteqitje dhe ne tretje.. gjithashtu vaji i ullirit ndihmon zemren ne uljen e kolesterolit. Lektinat e ullinjve dhe te vajit te misrit shkaktojne probleme ne sistemin tretes te gra, si dhe shkaktojne veprimin e kundert nga vajerat e dobishem. TE DOBISHME- vaj ulliri, vaj lini, TE DEMSHEM – vaj canola, NEUTRALE- vaj misri, pambuku, susami FRUTA TE THATA DHE FARERA- Grupi 0 mund te gjeje nje burim te mire plotesues te proteinave bimore.. kush do te ruaje peshen duhet te shmange konsumin e tyre. TE DOBISHME – fara kungulli, arra NEUTRALE- bajame, geshtenja, lajthi, gjalpe bajamesh, fara luledielli, TE DEMSHME- arra brazili, fistike, gjalpe nga fistike BISHTAJA- Grupi 0 i pervetseson shume mire fasulet. Njerezit e grupit 0 jane me te gjalle kur muskujt e tyre jane ne gjendje pak acide qe ndihmon te djegin me mire yndyrnat. Keshtu vetem nje pjese e vogel e fasuleve mund te bejne mire per grupin 0. Keto fuqizojne sistemin tretes dhe ndihmojne ne mbylljen e ulcerave, problem ky i pranishem per shkak te perqindjes te larte te acideve te stomakut. TE DOBISHME- fasule aduki, fasule syzeze, fasule pinto, NEUTRALE- fasule te zeza, fasule cannellini, bizele, fasule te bardha, TE DEMSHME- fasule kidney, fasule soje, thiereza kafe, jeshile, te kuqe, fasule navy. NEUTRALE- krithari, miell orizi dhe oriz TE DEMSHME- fara gruri, simigdhali, farina, cornflakes, miell misri,BUKE DHE PRODHIME MIELLRASH- Grupi 0 nuk i pranon aspak ushqimet me baze miellin. Preferohet buka Esseon. TE DOBISHME- Buke Esseon, NEUTRALE- buke nga orizi i paqeruar, buke pa gluten, buke sikali 100%, buke nga miell soje, kek orizii TE DEMSHME- Muffin misri,buke nga farer ate ndryshme, buke misri, buke nga gruri i forte,kullure. DRITHERAT DHE BRUMERAT- Nuk ka drithera te dobishme per grupin 0. NEUTRALE-, miell orizi, miell krithari, miell fagopuri, TE DEMSHME – miell nga gruri I forte, miell i thjeshte, miell nga gluteni ZARZAVATE, BIME, PRODHIME SOJE, BARISHTE TE FRESKETA – per Gr0 ka nje shumellojshmeri zarzavtesh, por pa e tepruar me to.. Disa zarzavate hskaktojne problem psh: lakra e brukselit, gjethja e sinapit dhe kungulli cojne ne uljen e prodhimit te gjendrave tiroide. Lakra jeshile, lulelakra, sallata jeshile, brokoli dhe spinaqi kane vitamine K qe ndihmon ne mpiksjen e gjakut. Patellxhani dhe patatet shkaktojne problem me artridet. Misri i embel pengon prodhimin e insulines duke shkaktuar diabet dhe dhjamosje. TE DOBISHME – Gjethe panxhari, Preshi, Angjinare, Bamje, Majdanoz, Kungull, Patate te embla, brokoli, hudhra, lulelaker, qepe, speca te kuq, NEUTRALE – Asparage, Panxhar, Ullinj jeshile, Domate, Radhiqe, Kunguj te vegjel, Bizele,Speca, qepujka, Selino, Speca djeges, Kastravec, Kerpulla, Sallate jeshile TE DEMSHME- Patellxhane, Ullinj te kuq e te zinj, Sinap, Lulelakra, Laker e kuqe dhe e bardhe, Patate te kuqe te bardha, Miser i embel. FRUTAT-Njerezit e Gr0 mund te konsumojne shumellojshmeri frutash pasi jane nje burim mjaft i mire vitaminsh, kriperash minerale dhe fibrash dhe zevendesues te shkelqyer te brumerave. Portokallet , mandarinat, luleshtrydhet duhet te menjanohen per shkak te aciditetit. TE DOBISHME- Fiq, Shega, kumbullat, kumbullat e thata NEUTRALE – Molla, banana, luleshtrydhe te egra, qershi, limon, dardha, shalqi, kiwi, ananas, pjeshke, greipfruit, pjepri, rrush i kuq, jeshil, i zi, kajsite. TE DEMSHME- Manaferra, portokallet, luleshtrydhet, arra indie, mandarinat, Leng molle, portokalli, BIME MJEKESORE, EREZA DHE BIME TE THARA- Nje kombinim i pershtatshem mund te fuqizoje sistemin imunitar dhe tretes, TE DEMSHME – Kanella, vanilja, piperi pluhur i bardhe i zi, uthulla, PIJE TE NDRYSHME – TE DOBISHME- uji mineral NEUTRALE – birra,vera e kuqe, vere e bardhe TE DEMSHME – kafeja normale, pa kafeine, pijet alkolike me ngjyre, pijet freskuese, caji i zi, caji normal pa kafeine

Diete per grupin e gjakut 0

E hene:Mengjes: sallate frutash – Dreka: peshk barbun i pjekur ne zgare & sallate jeshile – Pasdite: 3 kokrra kumbulla- Darka: supe peshku ose perimesh

E marte:Mengjes:1 fete buke thekre me marmalate & gjysem gote qumesht soje – Paradreke: gjysem kokrre molle – Dreka: 150 gr biftek vici & sallate jeshile – Pasdite: 2 kiwi – Darka: 1 sallate mikse me domate,kastraveca

E merkure:Mengjes: 1 gote leng ananasi,1 kokerr veze surbull – Paradreke:gjysem kokrre molle – Dreka: lulelaker,spinaq & brokoli & sallate jeshile – Pasdite: 5 kokrra arra – Darka: 1 tas sallate frutash

E enjte:Mengjes: Nje fete buke thekre +1 gote qumesht soje+1 luge mjalte – Paradreke: 8 luleshtrydhe – Dreka: peshk merluc & sallate jeshile – Pasdite: 1 kokerr dardhe – Darka: 1 pjate supe peshku

E premte: Mengjes:1 gote leng karote & molle – Paradreke: gjysem kokrre molle Dreka: perime zgare & sallate jeshile Pasdite: gjysem kokrre molle Darka: supe perimesh.

E shtune Mengjes: 1 veze surbull Paradreke: 1 fete ananas Dreka: fileto vici & sallate jeshile Pasdite: 1 fete pjeper ose dardhe apo pjeshke Darka: 1 kos light E diel Mengjes:1 gote qumesht soje Paradreke:gjysem kokrre molle Dreka: peshk & sallate jeshile – Pasdite: 1 kos te vogel light – Darka: perime zgare

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja shenjat që tregojnë se mund ta keni kaluar koronavirusin, dhe të mos e keni kuptuar!

Është e mundshme që coronavirusin, së paku, siç konstatojnë ditëve të fundit ekspertët, e keni kaluar duke qëndruar në këmbë. Ekspertët theksojnë që ekziston mundësia që disa persona janë shëruar nga coronavirusi edhe përpara se të ktë nisur epidemia zyrtarisht. Nëse keni pasur forma të buta të këtyre simptomave, me siguri e keni kaluar sëmundjen me sukses. Hulumtimi i realizuar...