Home Ushqim Hani frutat e zarzavatet që të bëheni më të zgjuar

Hani frutat e zarzavatet që të bëheni më të zgjuar

Hani frutat e zarzavatet që të bëheni më të zgjuarNje diete e perditshme e pasur me fruta dhe zarzavate ndihmon ne zhvillimin e kapaciteteve njohese.

Keshtu konfirmon nje studim i realizuar nga studiuesit e Institutit te Biokimise dhe Biologjise Molekulare te Heinrich-Heine University te Düsseldorf ne Gjermani.

200 persona ne gjendje te mire shendetesore nga 45 ne 102 vjec u moren nen vezhgim per kete studim.

Nese konsumonin 400 grame fruta dhe zarzavate ne dite, keta persona kishin nivel te larte antioksidues, indikatore me te ulet te radikaleve te lire dhe sidomos aftesi njohese me te mira, krahasuar me ata persona qe konsumonin vetem 100 grame te produkteve qe jep toka.

Studimi thekson se nuk ka rendesi mosha dhe gjinia per konsumimin e frutave dhe zarzavateve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Temperaturat e larta dhe uji i nxehtë po i mbysin peshqit

Alaska ka qenë e përfshirë nga një valë e të nxehtit gjatë kësaj vere dhe kjo ka bërë që një numër i lartë salmonësh të mos e përballojnë dhe të ngordhin. Shkencëtarët kanë vërejtur se disa lloje salmonësh janë zhdukur pas një ekspedite përgjatë lumit Koyokuk të Alaskës, pasi vendasit njoftuan se një numër i lartë salmonësh kishin dalë në...