Home Këshilla të ndryshme Hani hudhër dhe mjaltë në stomak të zbrazët

Hani hudhër dhe mjaltë në stomak të zbrazët

Hani hudhër dhe mjaltë në stomak të zbrazëtHudhra ka pak kalori, por përmban shumë ushqyes siç janë magnezi, vitamina B6,vitamina C dhe fibrat.

Hudhra ju ndihmon që të luftoni infeksionet dhe redukton ftohjet për 63%.

Kurse, mjalti i papërpunuar është përplot me antioksidantë, së bashku me enizmat dhe mineralet duke përfshirë hekur, zink, kalcium, magnezium, transmeton Indeksonline. Është një recetë me hudhër dhe mjaltë të cilin nëse e përdorni në stomak të zbrazur për ditë radhazi, do të arrini rezultate të mahnitshme për shëndetin tuaj.

Për këtë ju duhen:3-4 koke hudhre
1 filxhan nga mjalti i papërpunuar
një kavanoz të vogël me një kapak

Përdorimi:
Ndani kokat e hudhrës në pjesë individuale dhe më pas qëroni ato në mënyrë që të largoni shtresën e jashtme. Mbushni kavanozin me këto pjesë të hudhrës. Më pas, hudhni ngadalë mjaltin dhe përdorni një lugë për lirimin e ndonjë flluske ajri të bllokuar. Sigurohuni se hudhra është e mbuluar totalisht nga mjalti dhe vëni me pas kapakun në kavanoz. Lëreni përbërjen të qëndrojë për disa ditë ose në frigorifer ose në një dhomë me temperaturë të ulët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...