Home Këshilla të ndryshme Hithrat janë kundër anemisë

Hithrat janë kundër anemisë

Nëse vuani nga pagjakësia, keni probleme me pagjumësinë, ju mundojnë të thatit, këtu janë hithrat. Kjo bimë shëruese është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez.

Ndihmon edhe te problemet e traktit urinar, te sëmundjet e mushkërive dhe te lodhja kronike, transmeton gazeta Kosova Sot.

Mundeni që për çdo ditë të konsumoni çajin e përgatitur nga hithrat, më saktësisht nga hithrat e thata ose vetë të përgatisni ilaçin shërues. Ju nevojitet gjysmë kilogrami gjethe të bimës, një limon, një mollë, 250 gramë mjaltë dhe gjysmë xhelatine. Pemët dhe hithrat i përzieni mirë në blender, e më pas ia shtoni mjaltin dhe xhelatinën, i përzieni dhe masa është e gatshme. Për çdo ditë para kafjallit dhe darkës merrni nga dy lugë nga ky S ilaç dhe shpejt do të filloni të ndiheni më mirë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...